Sergi:Dünya Kusurlu Bir Elipsoid

Gallery ZilbermanZilberman GalleryHeba Y. Amin’in Dünya Kusurlu Bir Elipsoid sergisinin proje mekanında yer alacağını duyurmaktan mutluluk duyar. Sergi, 18 Mayıs ile 2 Temmuz 2016 arasında görülebilir.

Dünya Kusurlu Bir Elipsoid, Al-Bakri’nin “Kitab al-Masalik wal-Mamalik”ini (Yol ve Kraliyetlerin Kitabı) kullanan bir arazi gözetleme projesi. Kitab al-Masalik wal-Mamalik on birinci yüzyılda yazılmış, tüccarların, jeologların ve maceraperestlerin anlatımlarına dayanan, İslam İmparatorluğu’ndaki ticaret yollarını anlatan bir coğrafya kitabı. Proje, kitaptakileri günümüz göç anlatımlarıyla birleştirir. Dünya Kusurlu Bir Elipsoid, yüzyıllar boyunca göç yollarında kullanılan arazi araştırma ve ölçme teknikleri aracılığıyla Afrika’nın şu anki siyasi yapısına bakar. Günümüzün göç hikayesini teknolojik ilerleme ve kentsel gelişim bağlamına yerleştirmeyi amaçlar. Uzun seyahatler, kartografik araştırma ve peyzaj gözlemlerini kullanan proje günümüz coğrafyalarını görselleştirir ve geçmişin kurgulanmış tarihleri tarafından beslenir.


Kurgunun tarihindeki önemli icatlarla, peyzajın siyasetini, bu peyzajları üretmekte kullanılan araçları kullanarak yüzleşir. Teodolit, kentsel yapılarda bir ölçüm aracı olarak bilinirken aynı zamanda teleskopik tüfek ve benzeri askeri silahların da öncüsüdür. Bu aletin kendisi bile sömürge Afrikası’nda, inşaattan Afrikalı göçmenlere uygulanan askerileştirilmiş şiddet taktiklerine kadar pek çok rahatsız edici hikayeyi bünyesinde toplar. Proje aracılığıyla ulusal egemenlik, vücudun hareket kabiliyeti üzerinden araştırılır. Fotoğraflardan oluşan bir şiir olarak gelişen proje, peyzaj perspektiflerinin yüzyılların göç izlerine şahitlik yapmış hallerini gösterir.

http://www.galerizilberman.com

Yorumlar

Popüler Yayınlar