Nikon Avrupa Film Festivali’nin Kazananları Açıklandı

Raindance ortaklığı ve Oscar’lı yönetmen Asif Kapadia’nın jüriliğinde gerçekleşen Kısa film yarışmasının Grand Prix ödülü sahibi ‘Not a Pizza Order’, Fransa’dan Cecile Ragot oldu. Cecile, D810 film kiti ve Mayıs 2016’da bir haftalık Cannes Film Festivali gezisi kazandı.
Nikon Avrupa Film Festivali’nin ikinci yılında Avrupa'nın dört bir yanından binlerce kısa film başvurusu oldu.  Teması  'Günlük Anlar' olan yarışma ile video meraklıları ve profesyonel sinemacıların günlük sıradan bir anı 140 saniyelik bir kısa film ile yaratıcı bir şekilde anlatmaları istendi.

Kazananlara ‘Amy’’nin Oscar ödüllü belgesel yönetmeni , Asif Kapadia başkanlığındaki jüri tarafından karar verildi. Emmy adayı fotoğrafçı ve film yapımcısı Pieter ten Hoopen, Raindance bağımsız film festivali kurucusu Elliot Grove ve Nikon Avrupa'dan  Dirk Jasper da eşlik etti. 


Cécile Ragot’un 'Not A Pizza Order'ı, Londra'da İngiliz Film Enstitüsündeki son değerlendirme oturumu sırasında jüri tarafından Grand Prix kazananı seçildi. Tüm jüri üyeleri aile içi şiddet mücadelesini vurgulayan bu güçlü filmden etkilendi. 

Jüri tarafından seçilen diğer kategoriler;
En iyi kurgu: ‘Bad Luck’ (Kötü Şans), Martin Taube, İsveç
Teknik Mükemmellik: ‘Evasion’ (Bahane), Pierre le Gall, Fransa
En iyi Öğrenci yarışmacı: Diamondjaw’, Tormi Torop, Estonya
İzleyicinin seçimi ödülünü de, Nikon Film Festivali web sayfasından kişisel beğeni ve paylaşımlardan  yola çıkarak Hollanda’dan Ad van Brunschot’ın ‘‘At Night They Work’ çalışması kazandı.

Nikon Avrupa Film Festivali jüri başkanı Asif Kapadia, ‘ Filmlerde  gerçekten güçlü bir fikir ve hikaye vardı; içlerinden bazıları beni küçük bir yolculuğa götürdü. Kişisel düşünceme göre ‘Not a Pizza Order’ çok güçlü bir kısa filmdi. Komedi filmi olduğunu düşünüyorsunuz ama aslında çok önemli bir şey hakkında çok ciddi bir çalışma. Benim filmlerde aradığım, bir görüntü ya da bir an da olsa zaman geçse de benimle kalması, o filmi hatırlamam. Bence ödül kazanan filmlerin hepsi çok parlak filmler.’

Raindance’in kurucusu ve Nikon Avrupa Film Festivali Jüri üyelerinden Elliot Grove ek olarak, “Gönderilen yüksek standartlı filmlerden ve ‘günlük anlar’ konusunun bu kadar çeşitli bir şekilde yorumlanmasından çok etkilendik. Bir yönetmen ve bağımsız film genel savunucusu olarak, Nikon'un Avrupa’da ve dünyada kendi yeteneklerini geliştirmek isteyen sinemacıları ihtiyaçları olan teknoloji ile cesaretlendirdiği için mutluyum.’ 
Bu yılın Grand Prix kazananı Cecile Ragot, ‘Bu ödül denemeye ve film çekmeye devam etmek için çok cesaretlendirici. Juri üyelerine çok teşekkür ederim. Film yaparken belki insanların hayatlarında ya da bakış açılarında bir etki yaratırım umuduyla çekiyorum, ve bu ödül demek oluyor ki bu hayal gerçeğe dönüşebilir.’

www.nikonfilmfestival.com


Yorumlar

Popüler Yayınlar