Görmenin Sınırları Sergisi Rampa'da

Rampa Galeri,Sergide yer alan fotoğraflarda insan varlığına rastlanmıyor. Bunun yanında sergilenen fotoğraflar kendi başlarına bir varlığa, fotoğrafçının dışında ve ona rağmen var olan bir mevcudiyete sahipler. Karamsar bir ruh halini yansıtsalar da içten içe köpüren bir karakterleri var. Bakılan, görülen ve incelenen şeyler oldukları kadar, bizi gözlemler bakışı bize aynen geri iade eder gibi de görünmekteler. Cansız olan şeyler sanki nefes alır gibidirler ve doğanın görüntülendiği durumlarda da hayaletsi, hatta insan-sonrası bir boyut kendini hissettirir. Fotoğraflarda tanıdık bulduğumuz nesnelere rastlasak da, bunların kavramsal bir nitelik kazandığını, algılanabilirliklerinin yapıbozuma uğradığını hissederiz.


Carvalho'nun fotoğraflarında mizansen bir niteliğe rastlanır ve bu da aslında sanatçının üslubunun ve çalışma sürecinin bir yansımasıdır.Gördüklerimiz basitçe yakalanmış, basitçe görüntülenmiş anlardan ibaret değildirler.Bir sahnenin derinlemesine ve bir sarmal gibi içine çeken şekilde –ve görmenin sınırlarına dair doğrudan bir kavrayış ile birlikte- araştırılmasından alınan kareler gibidirler.Bunun yanında fotoğrafların soyut karakteri, renkleri, çizgileri Carvalho'nun dikkate aldığı kıstaslardır.Fotoğrafın biçimsel nitelikleri ve fotoğrafın kendisi üzerinde dururken sanatçının yaklaşımı bir ressamın, heykeltraşın çalışma sürecine yaklaşır.Bu imgeler çekildikleri mahalde geçirilmiş uzun saatlerin ürünüdür ve sanki öncesi ve sonrası da işin içine giriyormuş gibi bir his uyandırırlar –böylece izleyici de bir tür bilmeme haliyle, bir askıya alınmışık haliyle başbaşa bırakılır. Kavrayış ile soyutlama arasında gezinen bu yapıtlar beklemeyi, seyretmeyi ve bunlara eşlik eden döngüleri, salınımları konu edinirler.

www.rampaistanbul.com

Andre Carvalho'nun (doğum 1978, Lizbon) katıldığı bazı sergiler: Fotonoviembre 2013, Atlántica Colectivas, Tenerife (İspanya); Ödül Kazananlar ve Finalistler Sergisi, 2009, Ar Co (Portekiz); Villa Franca de Xira Fotoğraf Bienali, 2008, Ar Co (Portekiz); IX Vespeira Prize – Birinci Montijo Plastik Sanatlar Bienali, 2008; Yaz Sergisi, Quinta de São Miguel, Almada, 2008, Ar Co (Portekiz); ALLGARVE Articulações [Eklemlemeler], Serralves Müzesi, 2008 (Portekiz); Paisagens [Peysajlar], Grup Sergisi, Escola Superior de Dança, Instituto Politécnico de Lisboa [Dans Akademisi, Lizbon Politeknik Enstitüsü), 2008, (Portekiz). Ayrıca sanatçının çalışmaları Wallpaper Magazine, Domus, Ondiseno Magazine, Arq/a gibi pek çok dergide yer aldı.

Yorumlar

Popüler Yayınlar