Siyah-Beyaz Çocukluk Anıları Fransız Kültür Merkezinde

İstanbul doğumlu fotoğrafçı Bekir Aysan “1,2,3 İstanbul” isimli projesine 2011 yılında başladı. Projenin amacı, kendi doğduğu şehrin sokaklarında kaybolmak, çocukluğumuzun o yitip giden kaygısızlığını yakalamaya çalışmak ve böylece kimliğini bulmak ya da yeniden keşfetmek.

Serginin fotoğrafları ilk olarak İstanbul İstiklal Caddesi girişinde bulunan Fransız Kültür Merkezi'nin duvarlarında karışılıyor ve sizi sergiye davet ediyor.

“Zıplamak, poz vermemek için, gülmek için, yerçekimine rest çekmek için, içimizdeki çocuğu hatırlamak için zıplamak…
Zıplamak, hareket için, eşsiz resim için zıplamak…
Zıplamak, oraya gitmek için, buraya başka türlü geri gelmek için zıplamak…”

Poz vermenin o sabit özelliğinden uzaklaşmayı tercih eden sanatçı, çocukluğu temsil eden doğallığı ve özgürlüğü yakalamaya çalışıyor karelerinde. Bekir Aysan kıpır kıpır, enerji dolu İstanbul’u fona koyarak, şehir sakinlerini bir günlük model olarak kullanmış ve onlardan hayatın sıkıntılarını bir günlüğüne de olsa unutmalarını ve deklanşöre basmasına yetecek kadar havaya zıplamalarını istemiş.

2011-2015 yılları arasında İstanbul’a gerçekleştirdiği 3 seyahati sırasında çektiği fotoğraf çalışmasından oluşan bu sergide Bekir Aysan’ın şehrin sokaklarında tesadüf ettiği ve onun bu oyununa katılmayı kabul eden farklı yaşlardan kişilerin paylaştıkları çocukluk anılarının eşlik ettiği siyah beyaz yirmi fotoğraf yer alıyor.

Havada yakalanan bu kareler, 2015 sonbaharında yayınlanan bir kitaba da dönüşmüş. Aysan kitabında projenin arka planını, gelişimini paylaşırken İstanbul sokaklarında rastladığı adam ve kadınlarla ilgili sohbetlerine de yer veriyor. Bu sergi ve kitap, fotoğrafçının sanatı aracılığı ile bizlere anlatmaya çalıştığı birbirinden farklı ama evrensel kültürler buluşmasının hikayesi.


Kaynak:www.ifturquie.org

Yorumlar

Popüler Yayınlar