Pulitzer Ödüllerine Mülteci Dramı Damga Vurdu

Amerika'da en büyük ve prestijli ödül kabul edilen Pulitzer Ödülü, 19. yüzyılda Musevi kökenli Macar asıllı Joseph Pulitzer adlı bir gazeteci tarafından kuruldu. İlk ödüllerin 4 Haziran 1917'de verilmesine rağmen, artık Nisan ayında açıklanmaktadır.

New York Times için çalışan 4 foto muhabirinin mülteci kareleri ile flaş haber fotoğrafçılığı dalında ödül aldığı yarışma bu yıl 100. kez yapılıyor.

New York Times için Thomson Reuters ekibinde çalışan Sergey Ponomarev, Mauricio Lima, Tyler Hicks ve Daniel Etter isimli dört foto muhabiri Ege Denizi, Balkanlar ve Avrupa'da çektikleri dramatik pozlarla ödül aldılar. Sergey Ponomarev'in Midilli Adası kıyısına varan mültecilerin tekneden inişlerini görüntülediği fotoğraf jüriden en yüksek puanı aldı. Ponomarev aynı fotoğrafla İstanbul Photo Awards'ta da ödül kazanmıştı. Mülteci dramının sembolü haline gelen 3 yaşındaki Aylan Kurdi'nin Bodrum kıyısına vuran cansız bedenini görüntüleyen fotomuhabiri Nilüfer Demir ise ödül alamadı. Anadolu Ajansı'nın konuştuğu Pulitzer yetkilisi Mike Pride "ABD'de çıkan haber, fotoğraf, yazı dizisi ve edebiyat ürünlerini ödüllendirmeye devam edeceğiz. Ulusal düzeydeki gazetecilik çalışmalarını ödüllendiriyoruz" açıklaması yaptı.Yorumlar

Popüler Yayınlar