İstanbul Fotoğraf Kitabı Festivali

“FUAM” “27-29 Mayıs 2016 tarihlerinde Mimar Sinan Üniversitesi Fındıklı Kampüsü’nde gerçekleşecek Türkiye’nin ilk FOTOĞRAF KİTABI festivali için İstanbul’a bekliyor. Çağdaş fotoğrafın bağımsız dolaşım biçimi FOTOĞRAF KİTABI sahasında tanık olacağınız yeni hikaye biçimlerini ve taze bakışları keşfederek bulabilirsiniz. 

“FUAM” (Fotoğraf Uygulama ve Araştırma Merkezi) Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi bünyesinde kurulan ve kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. FUAM, ilk projesi olan ve 2015 yılında İstanbul Kalkınma Ajansı’nın Yaratıcı Endüstrilerin Geliştirilmesi Mali Destek Programı Kapsamında desteklediği ve fotoğraf kitabı üretimine odaklanan “Fotoğraf Tasarım, Geliştirme ve Üretim Laboratuvarının Kurulması” projesiyle fotoğraf dünyasında yükselişte olan ve genç fotoğrafçıların üretim ve paylaşım biçimlerinde önemli bir yere sahip olan “FOTOĞRAF KİTABI” olgusunu desteklemeyi amaçlamaktadır. Bu proje kapsamında FUAM, uluslararası fotoğraf kitabı duayenlerinin eğitmenliğinde düzenlediği ve uluslararası katılıma açık 4 atölye ile 50’ye yakın maket kitap üretimine destek vermiş ve sonrasında bu kitapların sınırlı sayıda sanatçı kitabı olarak baskılarını üstlenmiştir.İSTANBUL FOTOĞRAF KİTABI FESTİVALİ, çağdaş fotoğraf alanında üretim yapan genç türk sanatçıların görünürlüğünü sağlayarak ; fotoğraf kitabı yayın üreten kurumları, irili ufaklı bağımsız oluşumları, inisiyatifleri ve kendi yayınlayanları bir araya getirmek amacını taşımakta ve FUAM’ın yıl içerisinde gerçekleştirdiği atölyeler sonrasında üretilen 50’ye yakın sınırlı sayıda sanatçı kitabını yurtiçi ve yurtdışı fotoğraf izleyicisiyle buluşturmayı amaçlamaktadır.

Türkiyede ilk defa gerçekleştirilecek ve 2 gün boyunca sürecek olan İSTANBUL FOTOĞRAF KİTABI FESTİVALİ, uluslararası fotoğraf kitabı tasarımcıları, fotoğraf kitabı editörleri, kendi kitabınını yayınlayan fotoğrafçılar ve yayınevi sahiplerinden oluşan davetlilerinin gerçekleştireceği seminerler, konuşmalar ve yüz yüze yapılacak fotoğraf kitabı değerlendirmelerinden oluşan programı ve Türkiye’de ilk defa verilecek İSTANBUL FOTOĞRAF KİTABI FESTİVALİ MAKET KİTAP ÖDÜLÜ ile Türkiyedeki fotoğraf kitabı ortamını güçlendirmeyi hedeflemektedir.

ÖNEMLİ NOTLAR:

*İSTANBUL FOTOĞRAF KİTABI FESTİVALİ fotoğraf kitabı çıkaran, fotoğraf maket kitabı üreten, fotoğraf kitabı tasarlayan, fotoğraf kitabı basan, fotoğraf kitabı yayınlayan, fotoğraf kitabı yapmayı düşünen ve fotoğraf kitabı seven tüm katılımcıların başvurularına açıktır.
*İSTANBUL FOTOĞRAF KİTABI FESTİVALİ'ne başvurular ücretsizdir.
*İSTANBUL FOTOĞRAF KİTABI FESTİVALİ'ne seçilen bireysel ve kurumsal katılımcılara ücretsiz olarak stand temin edilecektir.
*İSTANBUL FOTOĞRAF KİTABI FESTİVALİ MAKET KİTAP
ÖDÜLÜ'ne başvurular ücretsizdir.
*Başvurular 15 Nisan 2016'ya kadar aşağıdaki link üzerinden online olarak yapılmalıdır.

http://fuamproject.com/en/?page_id=585

Yorumlar

Popüler Yayınlar