Benİstanbul Fotoğrafçıları Uluslararası Nancy Bienali'nde

Benİstanbul fotoğraf grubu “Jeu t'aime Istanbul” adlı sergisiyle Fransa’nın Nancy şehrinde gerçekleştirilen Uluslararası Nancy Bienali’ne katılmaya hak kazandı! Çocukların İstanbul sokaklarına sığdırdıkları oyunların objektife yansıdığı sergi, fotoğraf alanında dünyaca kabul görmüş isimlerin bir araya geldiği bienalde sanatseverlerle buluşuyor.

Fotoğrafçı Niko Guido tarafından kurulan ve yaklaşık 3 yıldır İstanbul’u fotoğraflayan Benİstanbul fotoğraf grubu, Fransa’nın Nancy şehrinde düzenlenen Uluslararası Nancy Bienali’nde Türkiye’yi temsil etmeye hazırlanıyor. Benİstanbul fotoğraf grubu üyelerinin çektiği 40 fotoğraftan oluşan “Jeu t’aime Istanbul” adlı sergi; 29 Mart-16 Haziran 2016 tarihlerinde açık olan Uluslararası Nancy Bienali’nde fotoğraf meraklılarıyla buluşuyor.


İstanbul’da oyun, temasının vurgulandığı sergide; kozmopolit ve sıkışık şehir hayatına rağmen çocukların sokak aralarında ve apartman önlerinde, kendi özgür alanlarını oluşturarak yaratıkları oyunların hikayeleri fotoğraflara taşınıyor. Sergi, şehrin sokaklarının, küçük İstanbullular için ayrıcalıklı bir oyun alanı olmaya devam ettiğini adeta fotoğraflarla kanıtlıyor.  

Fotoğraf sanatı için oldukça önemli olan Uluslararası Nancy Bienali’nde, Türkiye’yi temsil eden Benİstanbul fotoğraf grubu üyeleri; “Jeu t’aime Istanbul/İstanbul’da Oyun” fotoğraflarıyla sokak oyunlarını ölümsüzleştirmeyi amaçlıyor.


ULUSLARARASI NANCY BİENALİ HAKKINDA
Uluslararası Nancy Bienali 1979 yılında fotoğrafçılığa gönül vermiş Jean-Pierre Puton, Michel Garnier, Gilles ve Tristan Leribault tarafından kurulmuştur. Fotoğrafçılık alanında genç ve uluslararası kabul görmüş sanatçıların çalışmalarını, Fransa'nın kuzeydoğusu Nancy’de sanatseverlerle buluşturur. Bienalin tüm yaş gruplarına ve halka açık konferanslar, sanat atölyeleri, animasyonlar, video projeksiyonları, okul ziyaretlerini içeren zengin bir programı vardır.Bilgi için: biennale-nancy.com

Yorumlar

Popüler Yayınlar