‘’Başakşehir : Psychogeographic Exploration

REM Art Space, 06 Mayıs – 29 Mayıs 2016 tarihleri arasında Youssef Tabti’nin ‘’Başakşehir : Psychogeographic Exploration’’ adlı projesine ev sahipliği yapıyor.

Youssef Tabti’nin Mimar Sinan Ünivesitesi  Sehir  ve Bölge Planlama Bölümü öğrencileri işbirliği ile gerçekleştirdiği Başakşehir projesi  “psikocoğrafik” güzergahların çevresini belgeleyen işitsel peyzaj, görsel haritalama ve fotoğraflardan oluşan bir mekansal yerleştirme projesidir. “Psikocoğrafya” coğrafi çevrenin algılar, psikolojik tecrübeler ve davranışlar üzerine etkisini araştırmaktadır. Psikocoğrafik araştırmalar sanat, mimari, coğrafya ve psikoloji gibi uzmanlık alanlarının kesişim noktasında bulunmaktadır. Bu kavram,1957- 72 yılları arasında Situasyonist (Durumcu) Enternasyonal hareketi tarafından geliştirilmiştir.

Cezayir kökenli Fransız sanatçı Yossef Tabti, çoğu kez farklı alanlarda çalışan sanatçılarla işbirliği içinde gerçekleştirdiği projelerinde toplumsal süreçlere odaklanıyor. 1968 yılında Paris’te doğan ve aynı kentte güzel sanatlar ve sanat tarihi eğitimi gören Tabti, 1996 yılından beri Hamburg’da yaşıyor. Sanatçı, farklı iletişim araçlarından faydalanarak yerleştirme, video, fotoğraf, yazı ve performatif aksiyonları kapsayan yapıtlarında çok kültürlü kökenlerini yansıtıyor. Tabti, eserlerinde kartografi, belgelendirme ve arşivleme yöntemlerini kullanarak, jeopolitik, post koloniyal ve benzeri köklü toplumsal değişim süreçlerinde yaşanan tarihi ve hikayeleri çok yönlü ve eleştirel bir analize tabi tutuyor. Tabti’nin 20’den fazla ülkede gerçekleştirdiği 70’i aşkın sergi arasında 2007 İstanbul Bienali ve 2009 yılında Grand Palais Paris'te gerçekleştirilen 2. Trienal çerçevesinde düzenlenen sergileri ve  2010 yılında Murcia Manifesta 8 / Paralel Etkinlikler kapsamında açılan sergisi yer alıyor. Tabti şu sıralarda Tarabya Kültür Akademisi'nin burslu sanatçısı olarak İstanbul'da bulunuyor.

Proje; Goethe Institut Istanbul, Tarabya Kültür Akademisi, Rem Art Space ve Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü işbirliğinde gerçekleştirilmektedir. 

Yorumlar

Popüler Yayınlar