Düzeni Bozulmuş Dünyanın Görüntüleri Sistem Fotoğraf Sergisi'nde

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Grafik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Cüneyt Gök, “Sistem” adlı fotoğraf sergisinde, tüm yaşamın işleyişi ve kurgusunu belirleyen sistemleri ele alıyor.

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Grafik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Cüneyt Gök’ün “Sistem” adlı yedinci kişisel fotoğraf sergisi, 1 Nisan’a kadar Galeri Altınbaş'da sanatseverleri ağırlıyor. Tüm yaşamın işleyişi ve kurgusunu belirleyen sistemlerin görülebileceği sergide, Gök, düzeni bozulmuş dünyanın anlamlandırmaya çalıştığımız görüntülerini yansıtıyor.

“Özneden nesneye dönüştürülen sistemler”, “nesneler sistemi” ve “doğal yaşam sistemi” olarak üç ana başlıkta toplanan Sistem Fotoğraf Sergisi, çarpıcı karelerle, akıllarda yer edecek görüntüleri içeriyor. “Sürekli değişim ve dönüşüm içindeki yaşam, özünde doğal bir sistemdir ama biz tüketim toplumu olarak yeni yaşam biçimlerimiz içinde kendimize bile yabancılaşırken; özneden nesneye dönüşürken bunları ne kadar sorguluyoruz ve ne kadar farkına varıyoruz? Bu soruları kendi kendime sorarken bu konuda yıllardır çektiğim fotoğrafları ‘Sistem’ sergisiyle bir farkındalık yaratmak amacıyla kullanmak, paylaşmak istedim” diyen İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Grafik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Cüneyt Gök, renkli ve siyah beyaz dijital baskılardan oluşan 70 fotoğrafı, sanatseverlerle paylaşıyor.

Dünyanın Bütününü Oluşturan Parçalara Eleştirel Bakış
Her parçanın bir bütünü temsil ettiğini savunan ve bu parçalardan birinin bozulmasıyla, bütünün de tahribata uğrayacağını belirten Yrd. Doç. Cüneyt Gök “Dünyanın bütününü oluşturan her parçada artık bir sorun var. Sanayi devrimi ve kapitalizm ile sürekli dengesizleşerek asla geri getirilemez bir noktaya gelirken; bizi biz yapan değerlerimizi kaybediyoruz. Günümüz insanı yapay aktivitelerle ve teknoloji ile uyuşturulurken tam da sistemin istediği biçimde, fark etmeyen, sormayan, sorgulamayan bireyler olarak varlık buluyor. Teknolojik bağımlılıkla körüklenen tüketim hem var olan kaynakların tükenmesine yol açıyor hem de gerçeklerin altındaki hakikatlerin üzerini bir perde gibi örtüyor” diyor. İnsanın böylece dünyayı,  doğal kaynakları, diğer canlıları, doğal yaşamı yok ederken kendini ve geleceğini de yok ettiğini ifade eden Cüneyt Gök, sözlerini “İhtiyaç fazlası ürettiği nesneler ile kısa süreli menfaat ilişkisi bittiğinde kendi çöpümüzde boğulacak duruma geliyoruz. Borges, Sonsuzluğun Tarihi adlı kitabında, yaşamın üç boyutlu olduğunu ifade eder. ‘Uzunluk birinci boyut olarak bitkisel yaşama; genişlik ikinci boyut olarak hayvansal yaşama denk düşerken üçüncü boyut derinlik insansal yaşama uygundur’ der. Bu yüzden insanın derinlikli düşünmesini diliyorum ama maalesef dileklerim pek tutmuyor” şeklinde sonlandırırken, Sistem Sergisinde, dünyanın bütününü oluşturan parçaları eleştirel bir bakışla yakalıyor.

Yaklaşık 30 yıldır fotoğrafla uğraşan, yedinci kişisel sergisini sanatseverlerle buluşturan Yrd. Doç. Cüneyt Gök’ün “Sistem” adlı fotoğraf sergisi, 1 Nisan 2016 tarihine kadar, 08.00-19.00 saatleri arasında,  İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Mahmutbey Yerleşkesi, Galeri Altınbaş’ta ziyaretçilerini bekliyor. 

Cüneyt Gök Kimdir?
Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema - TV Bölümü 1994 mezunu... Bölümüyle ilgili konularda; reklam, tanıtım, çizgi film, kısa film, belgesel projelerinde yer aldıktan ve profesyonel anlamda birçok banka ve holdingin faaliyet raporu fotoğraf çekimlerini gerçekleştirdikten sonra 2000 yılında tanıtım fotoğrafçılığı ve tasarım konusunda hizmet verdiği “Paralel Tanıtım ve Tasarım” firmasını kurdu. Mimari mekan, ürün, stil-life ve moda fotoğrafçılığına yöneldi, fuar ve kurumsal amaçlı tanıtım filmleri yaptı.
Sanatsal anlamdaki serbest çalışmalarında insanın çevresindeki nesnelerle olan ilişkisi ve farklı uzamlardaki yeri üzerinde durdu. 6 kişisel fotoğraf sergisi açtı ve karma sergilere katıldı.
2012 yılından beri Sanat, Edebiyat, Doğal Hayat ve Güncel Yaşam ile ilgili yazılarına “cuneytgok.blogspot.com” da devam ediyor.  2015 yılında blog yazıları ve denemelerini “Acayip Bir Kitap” ta topladı. Belgesel projeler üretip senaryo yazıyor, kısa filmler çekiyor...
Akademik kariyerindeki yolculuğuna (2004-2013) Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema- TV Bölümü, İst. Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi RTS Bölümü ve İst. Yeni Yüzyıl Üniversitesi İletişim Fakültesi RTS Bölümlerinden sonra İst. Kemerburgaz Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesinde Yrd. Doç. olarak devam ediyor.

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Mahmutbey Yerleşkesi , Bağcılar

Kaynak:www.bugunbugece.com

Yorumlar

Popüler Yayınlar