Bir Anlama-Anlatma Yönteminin ABC'si

İnsanı gezegendeki diğer canlılardan ayıran bir özellik de, anlama ve anlatma çabasıdır. Duyu organlarımızla algıladığımıza, bir anlam biçer, biraz da kendimizi ekler bir başkasına anlatmaya cesaret ederiz. Anlatmak aynı zaman da “anlamaya” çalışmayı sürekli kılar. İcad edilen tüm iletişim aygıtlarının temelinde anlama-anlatma çabası ön kabulü vardır. 

Bazı anlatılar sözle sınırlı kalır. Sözler uçmaz ama hızlızca görünmez olur. Bazen de anlatan şiirce, romanca, filmce ve fotoğrafça anlatır. Hem kalıcı olur, hem de daha çok meraklıya ulaşır. 


Foto Röportaj, insan olma hallerinden ortaya çıkan, günlük hayatın dinamikleriyle görünür halen gelen “öyküleri” 10-15 fotoğrafla anlatma yöntemedir. Biçimsel olarak güçlü fotoğrafların bir öykü etrafında yan yana gelmesiyle oluşur ve her anlatı da olduğu gibi anlatıcısından derin izler taşır. 

Atölye kapsamında öncelikle anlamaya çalışacağız. Okuyup, seyredeceğiz. Fotoğraf üzerine, sanat üzerine. Önce fotoğrafın dilini sonra da Belgesel Fotoğrafın gramerini çalışıp, fotoğrafla basit cümleler kurmak üzerine beyin fırtınaları yapıp, ödevler çekeceğiz. 
Sosyal Röntgencilik ile Foto Röportajın farkını görüp, “Güzel” fotoğraflar değil, etkileyici fotoğraf serileri oluşturmaya çalışacağız. 

Hangi araçlarla anlatılırsa anlatılsın tüm anlatıların başında, koskaca bir BENCE vardır. Foto Röportaj atölyemizde hayat hakkında hikayeler anlatırken fotoğrafça bence demeyi öğreneceğiz.

Belgesel Fotoğraf Atölyesi: Bir Anlama-Anlatma Yönteminin ABC'si 
Eğitmen: Altan Bal
Başlama tarihi : 11 Nisan 2016, Pazartesi

Süre: 6 hafta 19.30-22.00 

Başvuru İçin: İFSAK İdari İşler
Tel: 0 212 292 42 01/ iletisim@ifsak.org.tr
--------------------------------------------------------------------------
Atölyemizin toplam ücreti 400 TL. ( dernek üyelerine ve öğrencilere 320 TL.) dir.

Yorumlar

Popüler Yayınlar