Almancılar Sergisi Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde

mehmet ünal
Resim yazısı ekle
15 Şubat - 18 Mart 2016 tarihleri arasında Mehmet ÜNAL’ın;  Almanya’ya göçün 50. Yılında hazırlamış olduğu “Almancılar” Fotoğraf Sergisi, Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde tüm sanatseverlerin ziyaretine açık olacaktır.
Sergi açılışı 15 Şubat 2016, Pazartesi günü saat 18’de yapılacaktır.
100 adet 70x100  fotoğraftan oluşan sergi yüzyılımızın en önemli toplumsal olayı olan GÖÇ konusunu işlemektedir.

Mehmet Ünal - Özgeçmiş
‘Göçün Fotoğrafçısı’ olarak bilinen Mehmet Ünal, 1951’de Çanakkale’de doğdu.
Almanya’ya 1976’da gelene kadar İstanbul’da terzi çıraklığından, tezgahtarlığa, gemilerde telsiz zabitliğinden, tiyatro oyunculuğuna kadar çeşitli işlerde çalıştı. Bu arada tiyatro eğitimini tamamladı.976 yılında Almanya’ya yerleşti.
Almanya’da önce gazetecilik, gazete fotoğrafçılığı yaptı. Göçle ilgili çektiği fotoğraflarla Almanya’nın birçok kentinde, Rusya, Fransa, İtalya, Türkiye gibi ülkelerde sergiler açtı. Albümler, kitaplar yayınladı. Halen Almanya ve Türkiye’de fotoğraf çalışmalarını sürdürüyor.


“35 yıl süresince Türk göçmenlerle birlikte çalıştım. Fotografçı olarak 35 yıl kentlerde, kasabalarda, köylerde ve beldelerde dolaştım. Türk Göçmenlerinin günlük yaşamlarını tanıma fırsatım oldu; onların çalışma yaşamlarını, koşullarını birebir izledim. Ve bu yıllar içerisinde, onların başarılarına ve başarısızlıklarına tanık oldum. Onları fotografladım.“Yorumlar

Popüler Yayınlar