25 Kadın Portresi Fransız Kültür Merkezinde


Çoğu Fransız olan 25 kadın sanatçının portresinden oluşan Actrices sergisi güzelliği ve farklı yönleri ile dikkat çeken kadına bir saygı duruşu.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesi ile İstanbul Fransız Kültür Merkezi, aralarında merhum fotoğrafçı Kate Barry’nin “ACTRICES” sergisinin de yer aldığı kadın hakları, kadınlık, ve kendini bir davaya adamış kadınlar konularını ele alan bir dizi etkinlik hazırlıyor.

Fransız Kültür Merkezi bu serginin yurtdışındaki hazırlıklarını, tanıtımını ve promosyonunu Roman de Kermadec’in (Kate Barry’nin oğlu ve hak sahibi) destekleri ile, sergi küratörü, gazeteci ve fotoğrafçı Aline Arlettaz ile beraber ve Gallois Montbrun ve Fabiani Ajansı ile birlikte gerçekleştiriyor.  9 Mart 2016 tarihinden itibaren Fransız ve dünya sinemasının 25 kadın sanatçısının portreleri İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde sergilenecek.

Aralık 2013’te zamansız aramızdan ayrılan Kate Barry’e ve büyük fotoğraf yeteneğine saygı duruşu. Kate Barry vesilesi ile başta Fransız sineması olmak üzere sinema dünyasının ünlü yıldızları olduğu kadar yeni yeteneklerinin de yer aldığı kadın sanatçılara da bir saygı duruşu bu sergi.

Benzersiz sanatçı bakışı ışığında karmaşa ile sadeliği harmanlayan Kate Barry’nin portreleri, kompozisyon ile fotoğraftaki sahne düzeninin yalınlığı ve arka plandaki titiz çalışmaları ile olağanüstü güzellikleri ve tarif etmesi zor, sessiz ve hüzünlü ortamı ile izleyicisini etkisi altına alıveriyor.

Bir portreden diğerine çağdaşı geçmişten yadigar kalanlara bağlayarak, gerçek ya da hayali bir mahremiyetin hassas ifadesinde hayat bulan bedenleri ve sıra dışı dekorları bir araya getirerek paradoksal bir estetik ortaya çıkarıyor. Bir fotoğraftan diğerine, siyah beyaz ya da renkli, yeniden gözden geçirilmiş ve kuralların dışına çıkılmış olsa da sanat tarihi çaktırmadan karşımıza çıkıveriyor:  cariyelerin terkedilmiş bedenlerinin çağrışımı, barok usulü ayna kullanımı, Man Ray tarzındaki Elsa Zylberstein’ın o güzel portresindeki gerçeküstü esinlenme...

25 Kadın Sanatçı Portresi
Isabelle Adjani
Sabine Azéma
Monica Bellucci
Jane Birkin
Helena Bonham-Carter
Valéria Bruni-Tedeschi
Amira Casar
Laetitia Casta
Sofia Coppola
Béatrice Dalle
Catherine Deneuve
Lou Doillon
Adèle Exarchopoulos
Charlotte Gainsbourg
Hafsia Herzi
Isabelle Huppert et Emmanuelle Béart
Sandrine Kiberlain
Mélanie Laurent
Sophie Marceau
Chiara Mastroianni
Géraldine Pailhas et Charlotte Gainsbourg
Vanessa Paradis
Ludivine Sagnier
Audrey Tautou
Elsa Zylberstein

Biyografi

8 Nisan 1967 tarihinde Londra’da dünyaya gelen ve 11 Aralık 2013 tarihinde Paris’te hayata veda eden Kate Barry, oyuncu ve şarkıcı Jane Birkin ile besteci John Barry’nin kızı.  1984 yılında Paris’te Ecole de la Chambre Syndicale de la Haute Couture’den mezun olan Barry stilist olarak çalışır. 1996 yılında fotoğrafçı olarak kariyerine devam eder. Barry, Vogue ve Elle dergisinin farklı ülkelerdeki yayınlarının yanı sıra Paris-Match, Sunday Time Magazine, Madame Figaro gibi saygın dergiler ile çalışır.

Birçok sanatçının (Jane Birkin, France Galle, Carla Bruni vs.) cd kapaklarını da gerçekleştiren Kate Barry, ünlü markaların reklamları için çalışmalar yaptı. Barry’nin ilk sergisi 2000 yılında Tokyo Bunkamura Galerisi’nde gerçekleştirildi. Bu sergiyi Fransa, İtalya ve Japonya’da çok sayıda sergi izledi. Yazar Philippe Dijan hakkında bir belgesel yazıp yöneten Barry, La Table Ronde yayınevinden, yazar Jean Rolin’in metni ile katkı yaptığı, Dinard, essai d’autobiographie immobilière isimli bir kitap yayınladı.


Kaynak:www.bugunbugece.com

Yorumlar

Popüler Yayınlar