Kuşların Hatrına Sergisi Daire Galeri'de

Cemre Yeşil ve Maria Sturm kuşlar ve kuşçular arasındaki ‘örtülü’ ilişkiyle ilgilenen Kuşların Hatrına isimli sergi projeleri ile 16 Ocak 13 Şubat tarihleri arasında Daire Galeride izleyici ile buluşuyor. 

İstanbul yüzyıllardır kuşçuluk için önemli bir şehir olmuştur. Şehrin coğrafi konumunun göç yolu üzerinde olmasıİstanbulda kuşlar ve kuşçulara ait geniş bir kültürün gelişmesini sağlamıştır. Kuş yetiştiriciliği ve kuşçuluğa dair farklı birçok sosyal platform vardır. Kökeni Osmanlı İmparatorluğu döneminde yaşayan Rumlara dayanan bu kültür, zamanla Türklere geçmiştir. Henüz küçücük bir çocukken kendilerini bazen bir babanın, bazen bir dedenin, bazen de bir amcanın peşinde İstanbul tepelerinde kuştutarken bulan kuşçular, o zamanlardan beri bu kuşlara tutsaktırlar.

Bugün bu kültür tehlikede; Türkiyenin Avrupa Birliği kriterlerine uyum sürecindeki yeni yasalaşmalar, ötücü kuşlar etrafındaki kültürüözellikle sakacılık ve floryacılık kültürünü tehdit etmektedir. T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan bir yetkilinin bir kuşçuyu kuştutarken yakalaması halinde, kuşbaşına 500 TLlik bir ceza yaptırımı vardır. Öte yandan İstanbulda hüküm süren kentsel dönüşüm projeleri dahilinde yapımı bitmek bilmeyen rezidanslar, ofis binaları ve alış-verişmerkezleri İstanbulu daha da büyütmekle kalmayıp, Gezi Parkı örneğinde olduğu gibi politik direnişlere ve bir takım doğal sapmalara sebebiyet vermektedir. Halen devam etmekte olan 3. Boğaz Köprüsüve 3. hava limanı inşaatı verdiği hasardan dolayı kuşların göç yolunu değiştirmektedir.
Bu seri, Istanbulun kuşçuları hakkındadır ve sevmenin, sahip olmanın ve keyif almanıçelişkileriyle dolu olan, kuşçularla kuşları arasındaki ‘örtülü’ilişkiyle ilgilenmektedir.

Yorumlar

Popüler Yayınlar