Geçmişten Günümüze Ara Güler

Ara Güler Fotoğraf Sergisi
Serginin açılışında konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Beyoğlu Nişanının ilhamını Türkiye’nin sahnesi Beyoğlu’ndan aldığını belirterek, “Her zaman ve her şartta bütün renkler,bütün diller ve bütün yeniliklerin evi;batıya doğru akan nehrinsükunet bulduğu, doğudan yükselen güneşin çağrısını herkese ulaştırdığı Beyoğlu’nun vefa nişanıdır. Dünya serüvenimizde bize rehberlik eden evrensel değerler manzumesine yapılan katkılara sembolik bir teşekkürdür.” dedi.İNSANA VE İNSANLIĞA SUNULAN HER BÜYÜK KATKI BEYOĞLU’NUN BAŞ TACIDIR
Kültür Sanat, Maneviyat, Bilim, Sinema,Mimari ve Siyaset gibi alanlarda insana ve insanlığa sunulan her büyük katkının Beyoğlu’nun baş tacı olduğunu da söyleyen Başkan Demircan,“Ara Güler Bey, dünyanın hafızasına nakşettiği eşsiz fotoğraflarla; anları ve anıları yüzyıllara taşıdı. İnsanlık yaşadığımız zaman ve mekanı onun fotoğraflarından okuyacak.Beyoğlu Belediye Meclisimizin kararıyla,sınırlarımızı aşarak küresel bir kimlik kazanan Ara Güler Bey’e;Bize ve insanlığa kazandırdığı eşsiz eserler anısına,Beyoğlu Nişanı takdim etmekten onur duyarım,” ifadelerini kullandı.

NİŞAN ALMAK MÜHİM DEĞİL, NİŞANA LAYIK OLMAK MÜHİMDİR
Başkan Demircan’dan Beyoğlu Nişanını alan Ara Güler de, İstanbul'u yakalamak diye bir olayın olduğunu ifade ederek,  “İstanbul'u yakalamak lazım. İstanbul'un içinde yaşamak yetmez. İstanbul'u tatmak lazım, kokusunu almak lazım. İstanbullu olmak lazım. İşte ben İstanbullu oldum. 1928'de Taksim'de doğdum. O kadar senedir İstanbul'a bakıyorum. Müsaade edin de öğreneyim. İstanbul kokudur. Nişan almak mühim değildir. Nişana layık olmak mühimdir. Bir sürü nişan alırsın, ne olacak yani Diploma almak gibi bir şey. Bu işin içerisinden bir şeyleri öğreniyor ve ortaya çıkarıyorsunuz” şeklinde konuştu.

SERGİ DE BİRÇOK FOTOĞRAF İLK KEZ GÖRÜCÜYE ÇIKTI
Beyoğlu Belediyesi Başkanlık binasının restorasyonu ile birlikte oluşturulan sergi salonunda gerçekleşen ilk sergi olan ‘Geçmişten Günümüze’’ Sergisinde usta fotoğrafçı Ara Güler’in 65 fotoğrafından oluşuyor. Sergide, ünlü fotoğraf ustası Ara Güler'in 1950'li yıllarda karanlık odada kendi eliyle bastığı ve aralarında daha önce hiç yayımlanmamış birçok fotoğrafı da bulunuyor.

Sergi 10 Aralık tarihine kadar Beyoğlu Sanat Merkezi'nde ziyaret edilebilir.

Kaynak:www.beyoglusanatgalerisi.com

Yorumlar

Popüler Yayınlar