''Foto Osman'ın'' Sergisi Ankara'lılarla Buluşuyor.

 Portre fotoğraf çekimleriyle Ankara fotoğraf sanatçılığına katkı sunan "Foto Osman" lakaplı Osman Darcan’ın ölümüne kadar çektiği fotoğraflardan oluşan sergi, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi (ÇSM)’nde açıldı.

Osman Darcan’ın 50 yıllık sanat hayatından derlemeleri içeren serginin açılışına Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in yanı sıra CHP Ankara İl Başkanı Adnan Keskin, Osman Darcan’ın ailesi ve yakınları, Darcan'ı "Bir Fotoğraf Ustasının Yaşam Öyküsü" adlı kitabıyla anlatan Uğur Kavas ve çok sayıda sanatsever katıldı.


Ankaralı sanatçı kimliğinin yanında özellikle portre çekimleriyle ünlenmiş merhum fotoğrafçı Osman Darcan’ın geride kalan arşivinden derlenen fotoğraflardan oluşan sergiye ev sahipliği yapmaktan büyük gurur duyduklarını belirten Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, ‘Ülkemiz zor günlerden geçiyor, bu zor günlerden birlik, beraberlik ve dayanışma ile çıkabiliriz. Bu anlamda birlik ve dayanışmayı ayakta tutacak en önemli faktörlerden birisi de sanattır. Bu sergide anılar, tarihler, insanlar ve yaşanmışlıklar var’ diye konuştu.

Ankara fotoğrafçılığına katkıları dolayısıyla Osman Darcan anısına "Bir Fotoğraf Ustasının Yaşam Öyküsü’" kitabını hazırlayan Uğur Kavas da kitabından elde edilecek gelirin Türk Eğitim Vakfı’na bağışlanacağını açıkladı. Sergide 200’e yakın eser sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Osman Darcan’ın oğlu Mete Darcan’ın ağabeyi Bülent Darcan ile birlikte babalarının anılarını yaşatmak ve tarihe bir iz bırakmak için oluşturdukları sergide Mete Darcan, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’e babasının çektiği İsmet İnönü portresini hediye etti.

İlk kez ÇSM’de açılan Osman Darcan Foto Osman sergisi Fikret Mualla sergi salonunda 11 Aralık’a kadar görülebilecek. 

Kaynak:http://www.cankaya.bel.tr/

Yorumlar

Popüler Yayınlar