Torun'dan Açık Çağrı

Nerede kalmıştık?

Torun mekanı, sanatsal üretimin özgür bir şekilde paylaşılabildiği bir mekan olabilmek motivasyonuyla başladığı sürecine bugün de devam ediyor. Yeni sergiler, etkinlikler için önümüzdeki yılın planını beraber yapabilmek için bu Açık Çağrı’yı gerçekleştiriyoruz.

2014-2015 senesinden itibaren başlayan genişletilmiş sergileme ve etkinlik mantığını sürdürürken Torun’u sadece bir sergi mekanı olarak -yani yerleştir, sergile, kaldır sürecini- değil bilindik sergileme dışında da pratiklerin uygulanabildiği bir şekilde kullanılmasını teşvik ediyoruz; sanatçıların belirli sürelerde mekânı üretim ve yine sergileme için kullanmaları, kendi üretim süreçlerinde heyecan verici ihtimalleri pratiğe dönüştürebilecekleri atölyeler düzenlemeleri, farklı alanlardan üreticilerin birlikte çalışacağı imkânların yaratılması gibi mekânsal paylaşımı zenginleştirecek faaliyetlerinizden de haberdar olmak istiyoruz. Bizleri en çok heyecanlandıran şey; sizlerin de üretiminiz ve paylaşımınızda yeni heyecanlar bulabilmenize imkan sağlamak. Biz Torun’dan bu yüzden hala vazgeçemiyoruz. Gönüllü olarak devam ettiğimiz bu yolda benzer dertlere sahip sanatçılara ulaşmayı hedeflediğimiz bu çağrının son katılım tarihi yok ancak gerçekleştirmeyi istediğiniz işler için bizlere ne kadar kısa zamanda ulaşırsanız o kadar iyi çünkü takvimi oluşturmaya başlıyoruz.

Unutmadan belirtmek gerek, Açık Çağrı’ya gelen yanıtları, kendi dışımızdaki değişkenlere (piyasa, kurumsallık ağı, popülarite) yüzünü dönmüş bir estetik ya da politik algıdan yola çıkarak elemiyoruz. Hatta gelen fikirlerinizi ve işlerinizi kendi içimizde de farklılık gösteren sanatsal anlayışımızdan herhangi biri ya da toplamından şekillenmiş bir elekten de geçirmiyoruz. Ancak takvimlendirme açısından sayıyı sınırlı tutmak zorunda kalıyoruz. Torun’a gelen yanıtların uygulanabilirliğini ve projelerin kendi iç bütünlüğünü öncelikli tutarken, Torun çatısının, karşılaştığımız iş-fikire sağlayabildiği imkanı önemsiyoruz, bu da yapılacak olan iş-fikrin görsel, işitsel vb. şekillerde amaçlanan şeyin metniyle olan ilişkisinde saklanıyor. Torun olarak sadece bunu anlamaya çalışıyoruz.

Bu bağlamda iletişim ve takvimlendirmenin daha doğru ve hızlı ilerlemesi bakımından, sizden bizim için iş ve fikirlerinizin belirli yanlarını açıklığa kavuşturacak bir dosya rica ediyoruz. Bu dosya zorunlu değil, ancak hem süreci kolaylaştırmak hem de işiniz-fikrinizin bizim tarafımızdan daha iyi anlaşılması bakımından bunun yararlı olacağını hissediyoruz. Söz konusu dosyayı tek bir pdf dosyası olarak göndermeniz, erişim kolaylığı ve okunabilirlik açısından tercihimizdir. 

Açıklanmasının yararlı olduğunu düşündüğümüz bazı konular:

- Bizlere ulaşmanızda, bahsi geçecek işinizi-fikrinizi Torun'da gerçekleştirmek isteyişinizdeki motivasyondan bahsedebilir misiniz? 
- İşiniz-fikriniz hakkında anlaşılabilir olması açısından önceki dönemlerde yapmış olduğunuz işleriniz var mı? (Olmayabilir ya da öncekilerden bağımsız bir fikir, proje olabilir ama yine de onlara ulaşmak bize fikir verecektir) 
- Hangi tarihte Torun mekanını kullanmayı planlıyorsunuz? 
- Mekanı ne kadar süreyle (gün/hafta) kullanacaksınız? 
- Varsa sergi veya performans kaç gün hafta sürecek? (Yaptığınız işin sunumu süresince de Torun’da bizzat olmanız bizim tercihimiz, bunu göz önünde bulundurarak sergi veya performans sürenizi belirlerseniz ne güzel olur) 
- Üretim ve sergi süresince ihtiyaç duyacağınız malzemeler nelerdir?
(Bu soruyu aslında öncelikle kendi açımızdan yanıtlamayı uygun görüyoruz. Torun sanatçılara mekanını sunuyor, bu mekan içerisinde mutfağımız, tuvaletimiz, sergi alanımız, çalışmak için masamız, 2 adet projeksiyonumuz ve çeşitli çeşitli kırtasiye ürünlerimiz var. Bunların yanında daha önceki senelerden edindiğimiz deneyim dahilinde her zaman ekstra bazı malzeme (dökümantasyon için kamera, mekana müdahale edilecekse boya vb. ek malzemeler) ve iş gücü ihtiyaçlarının (marangoz, sergiyi kurarken yardım edecek arkadaş, baskı alınacak ozalitçi) süreç içerisinde doğduğunu hatırlatmak istiyoruz. Olası ihtiyaçlarınızın ne kadar farkında olur ve bu konuda bizimle ne kadar erken iletişime geçerseniz size o kadar ekstra yardım edebileceğimiz ve edemeyeceğimiz noktaları belirlemiş oluruz.)

info@torun-web.com 'dan bize ulaşabilirsiniz

* “Bağımsız Sanat İnisiyatiflerinin Sürdürülebilirliğine Yönelik Destek Fonu 2015” kapsamında SAHA tarafından desteklenmektedir.

Yorumlar

Popüler Yayınlar