Fotoğrafçıların Mekanları

Fotoğraf tutkunu olup hobi amaçlı ya da profesyonel olarak fotoğrafa merak sarmışlar için  hem bilgi anlamında kendilerini geliştirebilmelerini sağlayacak, hem de göze hitap edecek fotoğraf sergilerinin olduğu mekanların varlığı fotoğraf kültürünü zenginleştiriyor.

Fotoğrafçılık ile İlgili Çeşitli Mekanlar.

IFSAK

Fotoğraf derneği denilince ilk akla gelenlerden olan IFSAK çeşitli seminerler ve work shoplar ile fotoğraf sergileri düzenlemekte. Fotoğrafçılık alanında jenerik bir isme sahip olan dernek 1959 yılında “Erenköy Amatör Foto Kulübü” olarak faaliyetlerine başlamış. Günümüzde fotoğrafa dair etkinliklerin en yoğun olduğu mekanlardan biri olan IFSAK fotoğrafın yanı sıra sinema sanatı ile ilgili de eğitim ya da çeşitli etkinlikler düzenlemektedir.
İstiklal Cad. Ayhan Işık Sok. No:32/2 34433 Beyoğlu / İstanbul 

FOTOĞRAF EVİ
İnsanlığın evrilen tarihine tanıklık eden, kimi zaman savaşın çirkin yüzünü, kimi zaman balıkçı teknelerinde, maden çukurlarında ekmeğin kavgasını, hak mücadelelerini, toplumsal tepkileri, doğal afetleri, doğanın kendisini, göçleri, doğumları, ölümleri... bazen sadece bir gülümsemeyi, beklentiyi, özlemi, pişmanlığı, kabullenmeyi ve mücadeleyi... Yaşama dair ne varsa her ‘an’ını yakalamaya gönül vermiş, kendini 'an'a adamış göz tanıklarına ev sahipliği yapan ve yeni yıl ile birlikte İZ dergisini yeniden çıkarabilme heyecanını yaşayan FOTOĞRAF EVİ  aynı zamanda Magnum ajansının Türkiye temsilcisidir. 
Eski Antikacılar Çarşısı Bülbül Mahallesi, Paşabakkal Sokak No:28 Daire:5
Tarlabaşı - Beyoğlu / İstanbul 

Fotoğraf Sanatı Federasyonu

Ülkemizdeki fotoğraf yarışmalarına patronaj veren kurumdur. Ulusal ya da uluslararası yarışmaları takip etmek için web sitesi ziyaret edilebilir. Ayrıca sitesinden güncel olarak çeşitli derneklerin düzenlediği sergi haberlerine de ulaşılabilir. Bunun dışında fotoğraf sergileri düzenlediği bir de sanat galerisi bulunmaktadır.
İzmir Cad. Sümer 1 Sk. 14/1-2 Kızılay Ankara TURKEY  

Filbooks
Kahvenizi içerken fotoğraf kitapları okuyabileceğiniz ve fotografiye dair çok çeşitli neşriyat sıkalası olan bir mekandır. Fotoğrafın basılı olanına değer vererek çeşitli projeler, atölyeler, sanatçı konuşmaları ile bunu destekler. Özetle instagramdaki kitap-kahve klişesinin en somut ve samimi karşılığı olan mekandır.
Kemankeş Karamustafa Paşa Mah. Ali Paşa Değirmeni Sk. 1/1, Beyoğlu / İstanbul

İstanbul Fatih Belediyesi ve Fotoğraf Dostları derneğinin katkılarıyla 2011 yılında kurulan müzede fotoğrafa dair kitap vb. yayınları satın alabileceğiniz gibi belli periyodlarda sergilenen çeşitli fotoğrafçıların sergilerini de izleyebilirsiniz. İstanbul'un tarihi Kadırga semtinde bulunan müzede toplam 5 sergi salonu ile arşiv odası ve bir kütüphane yer almaktadır.
 Şehsuvar Bey Mah. Kadırga Liman Cad. No:60 Kadırga – Fatih/ İstanbul
İstanbul Fotoğraf Galerisi
Fotoğrafa özel olan sanat galerisi İstanbul Beyoğlu'nda bulunmakta. Fotoğraf sanatçıları ile koleksiyonerleri buluşturma hedefi ile yola çıkan galeride farklı fotoğraf türlerinden eserleri izleyebilirsiniz. Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Tel Sokak N:8/2 Beyoğlu-İstanbul

Fototrek Fotoğraf Merkezi
İstanbul İstiklal Caddesi üzerinde bulunan mekan çeşitli atölyeler ve work shopların yanı sıra fotoğraf sergilerine de yer veriyor. Nepal, uzakdoğu ve buna benzer yurt dışı seyahatleri ile farklı kültürleri fotoğraf sanatı aracılığı ile tanıyabilir bununla birlikte fotoğraf portfolyonuza ilginç kareler ekleyebilirsiniz. İstiklal Cad. Galatasaray Han No: 120
Kat: 2A Beyoğlu, İSTANBUL

Lomography 

Gallery Store İstanbul

Fotoğrafta sınırları ve kuralları kaldırmış olan tayfanın buluşma noktası da diyebiliriz. Kendine özgü renk ve tonlarda analog fotoğraflar çekilebilen Lomography makineler ile çeşitleri  aksesuarlara ulaşmak mümkün. Serdar-I Ekrem Caddesi, No: 5B Beyoglu
İstanbul
Ka Atölye
Fotoğrafçılıkta deklanşöre basmaktan ziyade daha yoğun olarak işin teorisi üzerine yoğunlaşan atölyeler düzenleyen ve atölyeler sonunda çıkan işleri kollektif olarak sergileyen mekan denilebilir. Güvenevler Mah. Güneş Sokak 17/5
Çankaya 06690 Ankara

Yorumlar

Popüler Yayınlar