Foto Fanzinini Kendin Yap

Fotoğraf kitapları ve sanatçı kitapları, fotoğraf için harika bir medyumdur fakat her projenin ihtiyacına uygun olmayabilir. Bazı fotoğraf işleri galeri duvarında daha iyi işlerken, bazıları başka türlü ve direk, aracısız sadece imajlarla iletişim kuracak elden ele dolaşacak bir medyuma ihtiyaç duyarlar. Zine diğer adıyla fanzine, fotoğraf kitabından başka türlüdür, piyasayı gözetmez, yüksek meblağda paraya ihtiyaç duymaz ve basılı malzeme ile kısa hikayeler anlatmak için elverişlidir. Herkesin kolaylıkla ulaşabileceği halde, hızlı ve kirli ama aynı zamanda iyi düşünülmüş ve tasarlanmış olabilir. 

Bu atölyede, bir projenin nasıl düzenlendiğini, herhangi bir fotokopicide nasıl basılabilecek hale getirildiğini göstereceğiz. Atölye süresince az bütçeli, kaliteli baskı ve ciltleme yöntemleri üzerine odaklanacak, Xerography, Risography ve dijital baskı denemeleri ile birlikte tel zımba ve japon ciltlemesi incelenecek.


https://madmimi.com/p/a102f6

Atölye için gerekli malzemeler yürütücüler tarafından temin edilecektir. Katılımcılardan üzerinde çalıştıkları 20-30 tane (kalitesi farketmeyen) çalışma baskısı getirmesi beklenmektedir.

Not: İçinde Indesign ya da benzeri yayınlama programı kurulu bir bilgisayar atölye esnasında yanınızda olursa ne güzel olur, zorunlu değildir.

▪ Katılımcı sayısı 8 kişi ile sınırlıdır.
▪ Atölyeye katılım için 25 Kasım, Çarşamba tarihine kadar en fazla 30 tane dijital fotoğrafın ya da indirilebilir bir linkin online başvuru adresine yollanması gerekmektedir.

Yorumlar

Popüler Yayınlar