Burhan Doğançay’ın Fotoğrafları Koleksiyonerlerle Buluşuyor.

Burhan Doğançay’ın eserleri Özel Satış Etkinliği ile koleksiyonerlerle buluşuyor.
Ünlü ressam ve fotoğrafçı Burhan Doğançay’ın New York’tan Togo’ya kadar farklı coğrafyalarda çektiği ve geçtiğimiz yıl Burhan Doğançay Müzesi’nde sergilenen fotoğrafları arasından seçilen 37 eser, Özel Satış Etkinliği ile koleksiyonerlerle buluşuyor.

IEG Turkey organizasyonu ve TEB Özel Bankacılık desteğiyle yapılacak Özel Satış Etkinliği 15 Aralık 2015 Salı günü Soho House’da gerçekleşecek. Burhan Doğançay’ın “Picture The World: Burhan Doğançay as Photographer” sergisinde yer alan fotoğraflarından derlenen çağdaş ve modern seçkiler ilk kez satışa çıkarılacak. Satıştan elde edilen gelirler, TEB ve UNICEF işbirliğiyle kurulan okul öncesi eğitim merkezlerinin yararına kullanılacak. Kadınların işgücüne ve istihdama katılımlarını kolaylaştırmak üzere yaptırılan bu okul öncesi eğitim merkezlerinin bağışlarla yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi hedefleniyor.


Burhan Doğançay’ın gözünden, kentlerin ve insanların sosyal ve psikolojik izlerini süren eserlerin en değerli parçaları arasında sanatçının New York fotoğrafları yer alıyor. Brooklyn Köprüsü’nün 1986-1987 yıllarındaki ilk büyük bakımı sırasında köprünün üzerine çıkmasına izin verilen tek sanatçı olan Doğançay, alışılmış Manhattan manzaraları yerine köprünün tepesinden Brooklyn yönüne yoğunlaştığı için, fotoğrafları olağandışı olarak nitelendiriliyor. Doğançay’ın çektiği farklı fotoğraflar, New York’un ‘Gökyüzünün kovboyları’ olarak bilinen ‘Ironworker’larla birlikte geçirdiği tehlikeli anları yansıtırken, dost olduğu, her gün yükseklere çıkan bu demir işçilerinin hikayelerini de anlatıyor.

Kent duvarlarını ait olduğu ülkenin, şehrin, mahallenin ve sokağın sosyo-ekonomik yüzü ve toplumun aynası olarak gören Doğançay’ın fotoğraf karelerinde, New York’tan Togo’ya dünyanın dört bir yanından izler bulunuyor.

“Picture The World: Burhan Doğançay as Photographer” Özel Satış Etkinliği, Türkiye’nin en köklü özel bankacılık hizmetini sunan TEB Özel Bankacılık’ın desteğiyle gerçekleşecek ve bu sergi daha sonra Mart ayına kadar, önce Ankara, ardından Tayvan, ABD ve Portekiz ile devam eden dünya turuna çıkacak.

Kaynak:www.netdsanat.com

Yorumlar

Popüler Yayınlar