Afganistan'a Burka ve Buzkashi Penceresinden Bakın

“Burka – Buzkashi” sanatçıların birçok kez ziyaret ettikleri Afganistan coğrafyasına ait, burada yaşanan acılar ile yoğrularak son şeklini alan dinsel bir ritüel ve geleneksel bir oyunu inceleyerek, Afganistan halkının günlük yaşamından kesitler sunmaktadır.

İslami ideolojiler sonucunda kadın, “çador” ile başlayıp “burka” ile devam eden, belki kefen beziyle de son bulacak olan süreçte örtünmeye, saklanmaya, görülmemeye mahkum edilip “hiç”e dönüştürülmektedir. Unutturulmaya çalışılan kadınların bu fotoğrafları, bize “hiç”liği estetik bir görünüm halinde sunmaktadır.Tarihte, göçebe savaşçıların oynadığı buzkashi ise, verilen mücadele ile Afgan erkeklerinin savaşçı kimliklerini gösterdikleri geleneksel bir oyundur. Son 35 yıldır, savaş ve savaşın etkileri ile hala tankların, dikenli tellerin, canlı bombaların gölgesinde, günü kurtarmaya çalışarak yaşayan yarından ümidi olmayan insanların, kendilerini ifade edebildikleri, başka bir deyişle yaşamsal güç buldukları bir etkinliktir.


“Burka – Buzkashi” hiçliğin ve mücadelenin estetiğini bir arada ifade ederek, bu coğrafyanın zamandan kopmuş insanlarını, geleneksel bir simge olan “burka” ve kökleri geçmişin göçebe savaşçılarına dayanan “buzkashi” oyununu işleyerek durağan ve dinamik tezatlığa sahip bir anlatım ile sunmaktadır.

http://blokartspace.com

Yorumlar

Popüler Yayınlar