Türkiye'nin Fotoğraf Sandığı Olympus Galeri'de Açıldı

hababam sınıfıAdnan Menderes'in darağacına yürümesi ve idam sehpasından hayata son bakışı, "Taçsız Kral" Metin Oktay'ın gol kralı tacıyla omuzlara alınışı, 12 Eylül sonrası siyasi mahkumlarla tıkabasa dolu Mamak Cezaevi koğuşları, Anıtkabir'in inşaatının sürdüğü yıllar, 1930 Türkiye Güzellik Yarışması finalistleri, Soma maden faciası, Hababam Sınıfı filminin ünlü kopya sahnesi... 
Fototrek Fotograf Merkezi - Olympus Galeri, oldukça zengin bir fotograf arşivinden seçilen, birkaç örneğini yukarıda paylaşılan çok özel karelerin yer aldığı bir sergiye ev sahipliği yapacak. Türkiye'de ciddi eksikliği hissedilen editöryal görsel arşiv konusundaki açığı kapatmak amacıyla kurulan ve arşivinde Osmanlı'dan günümüze 600 binin üzerinde yüksek çözünürlüklü görsel bulunan Depo Photos arşivinde yer alan seçme fotograflardan oluşan "Depodaki Türkiye Tarihi" sergisi, 14 Ekim - 17 Kasım 2015 tarihlerinde izleyicisiyle buluşacak.

Türkiye'nin yeni görsel DEPO'su

Depo Photos Başkanı Abdurrahman Antakyalı, Türkiye'nin görsel tarihine ulaşabilmede en önemli kaynak olma hedefiyle yola çıktıklarını ve bu yolda önemli mesafe aldıklarını söylüyor. Antakyalı, üç yıla yaklaşan bir çalışma sonucunda ilk etapta 250'ye yakın önemli foto muhabiri, belgesel fotografçı ve koleksiyonerlerin siyasetten magazine, spordan sanata 25 milyondan fazla fotografını inceleyerek bir milyon karenin üzerinde dev bir fotograf arşivi oluşturduklarını ifade ediyor. 

Antakyalı, ajans çalışmaları hakkında şu bilgileri paylaşıyor: "Editörlerimizin özenli çalışmaları sonucu, daha önce gün yüzüne çıkmamış, hiçbir yerde yayınlanmamış yüzbinlerce kare film taranarak dijital ortamda arşivlendi ve bunların 600 bini online sisteme aktarıldı. Yazılım ekibimizin özel olarak yazdığı arşiv programı sayesinde kullanıcılarımız aradıkları görsellere kolayca ulaşabiliyor. Depo'da sadece geçmiş değil, bugünün de birbirinden yetenekli isimlerin vizörlerinden fotograflar yer alıyor. Medya dünyasının önemli kuruluşlarının içerik abonesi olduğu ajansımız, görsel araştırmalarında danışmanlık ve editörlük hizmeti veriyor, özellikle fotograf alanındaki eğitim çalışmalarını destekliyor."
Sergide fotografları yer alan Depo Photos foto muhabirleri ve katkı sağlayan meslektaşları: Hüseyin Ezer, Mehmet Biber, Ergin Konuksever,  Sökmen Baykara, Sami Pekşirin, Güngör Özsoy, İsmail Şenyüz, Hikmet Tanılkan, Rıza Ezer, Coşkun Aral, Ramazan Öztürk, Adil Gümüşoğlu, Bülent Hiçyılmaz, Ümit Turpçu, Fahir Arıkan, Yıldırım İncealemdaroğlu, Mustafa Seven, Eser Erenler, Yusuf Aslan, Mehmet Emin Al, Zeki Yavuzak, Nazım Serhat Fırat, Yasin Akgül, Furkan Temir, Halit Onur Sandal, Tuncer Ömer Kuşçu, Çağdaş Erdoğan, Sinan Targay, Mürsel Çoban ve Cengiz Kahraman Koleksiyonu.

Yorumlar

Popüler Yayınlar