Ka Atölye'den Kitap Dükkanı Etkinliği

Ka Atölye'nin Kitap Dükkanı, raflarında yer alan kitapları ve yaratıcılarını izleyicileriyle buluşturmak için bir etkinlikler dizisi başlatıyor. 

Buluşmalar adıyla gerçekleşecek bu etkinliklerde kitapların hikayelerini, yaratıcılarının deneyimlerini dinlemeyi, ufuk açıcı sohbetlerde bir araya gelmeyi istiyoruz. Hem bu kitapların daha çok izleyici ile buluşmasını sağlayabilmek, hem de izleyicilerin kitapların yaratıcılarıyla birebir etkileşim kurabilmeleri Kitap Dükkanı'nın en güçlü motivasyonu. 

Bize katılın, yaratıcılarla tanışın ve imzalı kopyalar edinin.


TEKİN ERTUĞTekin Ertuğ ilk gençlik yıllarında amatör olarak uzun süre resim ve karikatür yaptı, edebiyat dünyasına yakın durdu. Gençlik yıllarının olgun sayılabilecek 5-6 yıllık bir döneminde ise amatör olarak halk müziği ve kültürü konusuna eğildi. 90’lı yılların başlarında amatör olarak fotoğrafa başladı. Resmi ve özel kurum ve kuruluşlarda temel fotoğraf eğitimi seminerleri ve ileri düzey fotoğraf seminerleri verdi, atölyeler gerçekleştirdi. Basılı ve sanal ortamda bazı felsefe, yazın ve fotoğraf dergilerinde yazıları yayınlandı.
2011 yılından itibaren Alter Yayıncılık bu yazıları “Fotograf Sanatı Üzerine” ismiyle 4 cilt halinde yayınladı. Talep üzerine aynı kitapları 2015 yılı başlarında tek cilt halinde yeniden bastı.
Ulusal ve uluslararası fotoğraf yarışmalarında jüri üyesi oldu, çeşitli platformlarda gösteriler ve söyleşiler gerçekleştirdi. Fotoğraf Sanatı Kurumu (Ankara) çatısı altında üç yıl kadar devam eden ve toplam üç evrede tamamlanan uzun soluklu, “Kuram” ve “Kurgu” öncelikli bir atölye çalışması yürüttü.
Atölye çalışmalarının sonuçları, gösteri, söyleşi ve seminer olarak çeşitli platformlarda fotoğraf dünyasının ilgilileri ile paylaşıldı.

Diğer atölye etkinliklerinin yanı sıra atölye çalışmaları bağlamında, fotoğrafımızın farklı kulvarlarında emek veren insanlarla ve fotograf ustalarıyla bir dizi söyleşi-röportaj gerçekleştirdi. Onların anılarını/yaşam öykülerini derleyip basılı hale getirmeye, fotoğrafa ve sanata yaklaşımlarını sonraki kuşaklara aktarmaya, özetle, yaşamın diğer alanlarında sık rastladığımız, ancak fotoğraf dünyamızda önemli ölçüde eksik kalan “Hatırat” yazımını (kısmen) gerçekleştirmeye çalıştı. 80 fotoğrafçıyı kapsayan ve 10 ciltten oluşan bu çalışma FSK ve Hangar Yayıncılık işbirliği ile “FOTOĞRAF USTALARI (Anılar ve Söyleşiler)” ismiyle basıldı. Bu çalışmanın devamını, “IŞIKLA RESMEDENLER (Yaşam – Söylem)” ismiyle Alter Yayıncılık üstlendi ve 15 fotografçının yer aldığı ilk 3 cilt basıldı. Oldukça uzun soluklu olan bu çalışmayı tamamladıktan sonra, yine fotoğraf alanında olmak üzere kuramsal nitelikte yeni bir çalışmaya başlamak için hazırlıklar yapmakta ve“Fotograf Sanatı Üzerine” isimli çalışmasının devamı niteliğindeki kitapları hazırlamaktadır. Bununla birlikte sinemaya, edebiyata, müziğe ilişkin okumalarını sürdürmekte ve çeşitli metinler kaleme almaktadır
.


Yorumlar

Popüler Yayınlar