Anadolu’da John Garstang’ın Ayak İzleri

John Garstang

Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED), ünlü İngiliz arkeolog John Garstang’ın Hitit Uygarlığı’nın izinde Anadolu’da gerçekleştirdiği çalışmaları yeni bir sergiyle gözler önüne seriyor. Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED), 17 Eylül 2014 -10 Ocak 2015 tarihleri arasında arkeoloji ve tarih meraklılarının ilgisini çekecek yeni bir sergiye ev sahipliği yapıyor. “Anadolu’da John Garstang’ın Ayak İzleri” ismini taşıyan sergi, ünlü İngiliz arkeolog John Garstang’ın Hitit Uygarlığı’nın Anadolu’daki yerleşimi konusundaki araştırmalarını odağına alıyor. Liverpool Üniversitesi işbirliğiyle hazırlanan ve Garstang Arkeoloji Müzesi ile Ankara İngiliz Arkeoloji Enstitüsü arşivlerinden derlenen fotoğraf ve tarihi belgelerin yer aldığı serginin küratörlüğünü yine Liverpool Üniversitesi’nde Arkeoloji Bölümü Başkanı olan Alan M. Greaves üstleniyor.

Sergide Prof. Garstang’in Türkiye’de 1907 yılında başladığı Anadolu Yüzey Araştırması sırasında çektiği fotoğraflar temel alınıyor. Garstang, Gaziantep yakınlarındaki Sakçagözü’nde 1908 ve 1911’de olmak üzere iki kez yaptığı kazılarda günümüzde Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenen taş kabartmaları gün ışığına çıkardı. Garstang'ın Anadolu ve Kuzey Suriye yüzey araştırmalarında çektiği fotoğrafları ilk kez eski Hitit İmparatorluğu'nun büyüklüğünün tespit edilmesine katkı sağlamıştı. Ankara’dan Halep’e izlediği yol boyunca ziyaret ettiği sit alanlarındaki diğer arkeolojik eserleri de belgeleyerek kapsamlı bir arşiv oluşturan Garstang’in fotoğrafları Geç Osmanlı Dönemi’de arkeolojik kazı alanlarının, peyzajının ve bölge insanlarının eşsiz birer kaydını oluşturuyor.

Ankara İngiliz Arkeoloji Enstitüsü’nün (BIAA) kurucusu olan Garstang’ın kazı defterleri, izin yazışmaları ve ilginç anekdotlarını içeren şahsi notları BIAA Arşivi’nden seçilerek sergiye dahil edildi. Liverpool Üniversitesi’nin 5 yıl boyunca yürüttüğü titiz çalışma ve araştırmaların sonucunda dijitalleştirdiği cam negatiflerden ve albümlerden seçilen fotoğrafların yer aldığı sergi, arkeoloji ve tarih meraklıları için önemli bir arşivi ilk defa gözler önüne seriyor.

Burçak Madran yönetimindeki Tetrazon Müze ve Sergi prodüksiyon ekibi tarafından tasarlanan sergi, ziyaretçileri Anadolu’da Garstang’in izini sürmeye davet ediyor. Garstang’ın hayatı, Anadolu’daki yolculuğu, Hitit Uygarlığı araştırmalarına katkısı ve BIAA’in kuruluş sürecini detaylı inceleyen makalelerin yer aldığı katalog ise sergiyle eşzamanlı olarak yayımlanacak.
Küratör hakkında: Alan M. Greaves
Liverpool Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesidir. 1992’den beri Türkiye arkeolojisi çalışmaktadır, Miletos, Aphrodisias ve Oylum Höyük kazı alanlarında çalıştı. Şu an Çaltılar Arkeoloji Projesi’nin direktörüdür (www.sace.ac.uk/lycia). Geçmişte Fethiye Müzesinde, bir Türkiye-AB ortak projesi kapsamında, toplum eğitimi yoluyla Muğla’daki arkeolojik alanlarda yağmalamanın önüne geçmek için yapılan bir çalışmada görev aldı. 2006’da Alexandra Fletcher ile beraber British Museum’da Transanatolia: Connecting East and West in the Archaeology of Turkey başlıklı uluslararası bir konferans düzenledi. Konferans bildirileri BIAA tarafından 2007 yılında yayımlandı. Yazarın Türkiye arkeolojisi üzerine iki kitabı vardır: Miletos: A History (2002) ve The Land of Ionia (2010). Bu iki kitabın Türkçe çevirileri Homeros Kitabevi tarafından basılmıştır.

Kaynak:www.bugunbugece.com

Yorumlar

Popüler Yayınlar