5. Bursa Uluslararası Fotoğraf Festivali Başladı

Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi (BKK) ve Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği (BUFSAD) ortaklığıyla bu sene 5.’si yapılan Bursa Uluslararası Fotoğraf Festivali, Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) düzenlenen törenle başladı. Açılış törenine, dünyaca ünlü Türk Fotoğraf Sanatçısı Ara Güler ve Köşe Yazarı Doğan Hızlan ile yerli ve yabancı fotoğraf sanatçıları, fotoğrafa gönül verenler katıldı.


5. Uluslararası Bursa Fotoğraf Festivali Küratörü Fotoğraf Sanatçısı Kamil Fırat, göçün bütün insanlara, özellikle fotoğrafçılara daha yakın bir konu olduğunu söyledi. Trajedilerle dolu olan göçün diğer taraftan yeni kültürlerin oluşmasına fırsat verdiğini belirten Kamil Fırat, “Bizler göç konusunda farkındalık oluşturmak istedik. Göç konusuna dikkat çekmeyi başarabilirsek festival amacına ulaşacaktır. Dünyanın birçok yerinden fotoğrafçı sergide sadece göç temasıyla yer alıyor. Bursa Fotoğraf Festivali, göç temasıyla dünyada yapılan en büyük organizasyondur. Belki bugün biz göç etmiyoruz, ancak atalarımız göç etti. Göç meselesi, bugünün ve geleceğin en önemli meselesidir. Umarım insanlar zorunlu göç etmez, gönüllü göç eder ve yeni kültürler oluştururlar. Festivalin hayırlı olmasını diliyorum. Festivale katılan tüm sanatçılara, Bursa Kent Konseyi çalışanlarına ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” dedi.

“5 ülkeden gelen 47 sanatçı, bizlere fotoğraf şöleni yaşatacak”
BKK Başkanı Hasan Çepni ise, 2011 senesinden beri düzenlenen fotoğraf festivalinin BKK tarafından yürütülen uluslararası faaliyetlerin en önemlisi olduğunu belirtti. Fotoğraf sanatçılarının ve fotoğrafa gönül verenlerin ilgi gösterdiği festivalin bu sene göç temasıyla yapıldığını hatırlatan Çepni, “5 ülkeden gelen 47 sanatçı, sergi, seminer, söyleşi, atölye çalışmaları ve portfolyo değerlendirmeleriyle bizlere fotoğraf şöleni yaşatacak. Her gün usta bir fotoğraf sanatçımızın söyleşini dinleyecek, ardından fotoğraf gösterilerini izleyeceğiz. 28 Ekim’deki oturumda ise festivali değerlendireceğiz. Festival kapsamında düzenlenen fotoğraf yarışmasına ise 27 ülkeden 399 kişi, 1406 fotoğrafla katıldı. Yapılan değerlendirmeler sonucu dereceye girenler belirlendi. Önceki dönem BKK Başkanımız Semih Pala adına da festival kapsamında anı sergisi hazırlandı” diye konuştu.
Göç temasının, son senelerde dünyanın trajik konularından olduğunu aktaran Çepni, yakın zamanda yaşanan Suriyelilerin göç meselesinin, insanların Avrupa’ya geçmek için yaşadığı sıkıntıların, Aylan bebeğin fotoğrafıyla dünya tarafından çok iyi anlaşıldığını söyleyen Çepni, “Dünyaya tekrar merhameti hatırlattı. Bu yüzden fotoğraf sıradan bir sanat değil. Bursamızın tanıtımına büyük katkı koyan festivalimizin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.Yorumlar

Popüler Yayınlar