3. Uluslararası Diyarbakır Fotoğraf Günleri Başlıyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, DiFAK ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla 3. Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri başlıyor. “Sınır” temasıyla yapılacak etkinlikler 16-18 Ekim tarihleri arasında olacak. Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği 3. Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri ile bu yıl da, sanatın ve fotoğrafın içinde bulunduğumuz dünyayı anlamlandırmak konusunda bize sunduğu bu imkanla kapılarını açıyor. 

Diyarbakır’da kültür sanat hareketliliğine katkı sağlamak ve kenti fotoğrafla buluşturmak amacıyla yapılacak etkinliğin bu yıl ki teması ise “Sınır”. Toplumsal barışa en çok ihtiyaç duyulan şu günlerde toplumsal bir olgu ve sorun halini alan “sınır” kavramı fotoğraf aracılığı ile farklı coğrafyalardan fotoğrafçılar ve fotoğrafla ilgili çeşitli alanlarda üreten ve düşünenlerle bir araya gelerek tartışılacak. Sergi, söyleşi ve panellerin olacağı etkinlikte fotoğrafın sınır tanımayan dilini birlikte izleme deneyimine ortak olunacak.


Anadolu Kültür, Calouste Gulbenkian Vakfı ve Nar Photos’un katkılarıyla gerçekleşecek program 16 Ekim Cuma günü saat 18:00’de Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonu’nda Norair Chahininan’ın “Boşluğun Gücü” adlı sergisiyle açılacak. 

17 Ekim Cumartesi günü saat 14.00’de DİFAK’ın yanı sıra; Sabiha Gökçe ve Yusuf Aslan, Kıbrıs’tan katilan Nişantaşı Üniversitesi/Doğu Akdeniz Öğretim Görevlisi İsmail Gökçe, Ermeni sanatçılar Anush Babajanian ve Berge Arabian, Güney Kürdistan’dan Ali Arkady, Bnar Sardar ve Aram Karim’in sergileri açılacak. Programda ayrıca Amerikalı sanatçı Stanley Greene, Türkiye’den Ali Saltan ve Savaş Boyraz çalışmaları, söyleşileri ve sunumları ile fotoğraf severlerle birlikte olacak.

Fotoğraf Günleri bünyesindeki sergiler, 10 Kasım 2015 tarihine kadar Sümerpark Amed Sanat Galerisi ve Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonu’nda gezilebilecek.
Ayrıca 3.Uluslararası Diyarbakır Fotoğraf Günleri kapsamında bu yıl, Nar Photos’dan Özcan Yurdalan’ın eşliğinde 14-16 Ekim tarihleri arasında saat 10:30’da DİFAK’ta yapılacak ‘Uygulamalı Belgesel Fotoğraf ve Fotoroportaj Semineri” gerçekleşecek.

DİFAK: 
Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Kulübü (DİFAK) 2008 tarihinde bir grup fotoğraf gönüllüsü tarafından kuruldu. Kulüp olarak başlatılan yolculuk, 2010 yılında derneğe dönüşerek kurumsal bir yapıya kavuşturuldu. 

DİFAK bünyesinde her biri 2 ay süren ve halen 26.sı devam eden Temel Fotoğraf Eğitimleri verildi. Üyeler ve kursiyerlerle sergiler açan DİFAK, çeşitli fotoğraf gezileri ve çekimlerini organize etti. Yurt içinden ve yurt dışından gelen fotoğrafçılarla atölyeler düzenleyen kulüp ayrıca dünya fotoğrafçılarının tanıtımı üzerine atölyeler yaptı.

DİFAK’ın temel amacı fotoğrafın bir anlatım dili olarak yaygınlaşması için fotoğraf severlere nitelikli, ilgi çekici bir fotoğraf etkinliği yaşatmak.

PROGRAM:
16 Ekim 2015 Cuma
18:00 
SERGİ: Boşluğun Gücü 
Norair CHAHINIAN
Yer: Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonu

17 Ekim 2015 Cumartesi 
10:30 - 12:30 
AÇILIŞ PANELİ: Sınır 
Yer: Ofis İl Halk Kütüphanesi
Katılımcılar
Neşe ÖZGEN, Abdullah ANTAKYALI, Welat CİN
14:00 SERGİLERİN AÇILIŞI
Yer: Sümerpark Amed Sanat Galerisi
Ali ARKADY: Dağlara Geri Dönüş 
Anush BABAJANİAN: İçeride 
Aram KARİM: Kürdistan Sınırları 
Berge ARABİAN: Cırcır Böceklerinin Son Şarkısı 
Bnar SARDAR: İki İnanç Tek Çatı Altında
İsmail GÖKÇE: Sınırdaki Hayatlardan İki Hikâye 
Sabiha ÇİMEN: Kentli Mülteciler
Yusuf ASLAN: Ateş Denizinde Yüzmek
WE PHOTOS: Sınır - Durumlar
DİFAK SERGİLERİ
Aylin KIZIL: Şerin Öğretmen 
Dündar UĞURLU: Dom 
Fatma ÇELİK: Mezarlık 
Fırat AYGÜN: Göç 
Hüsamettin BAHÇE: Tigris 
İlham CENGİZ: Uzak-Yakın 
Lezgin KANİ: Araf
Nujen ATAÇ: Çocukluğun Bittiği Yer 
Sıla GÜNDEŞ TALAY: Yaşam Sınırı
Refik TEKİN: Küçük Kentin Büyük Devrimi
15:00 -17:00 SERGİ SALONUNDA 
GÖSTERİ ve SÖYLEŞİLER
15:00 - 16:00 Ali SALTAN: Nehrin Öteki Yakası 
16:00 - 17:00 Sinan KILIÇ& Serkan ÇOLAK Aquadis 
(Mahzen Photos)
18 Ekim Pazar 
13:00 -18:00 GÖSTERİLER - SÖYLEŞİLER
Yer: Büyükşehir Belediyesi Burhan Karadeniz Gösterim Salonu
13:00 - 14:30 Bnar SARDAR-Aram KARİM 
14:45 - 15:15 Savaş BOYRAZ: Yüz Yüze
15:30 - 16:30 Anush BABAJANİAN
16:45 - 18:00 Stanley GREENE 
18:00 - 19:00 FORUM- GENEL 
DEĞERLENDİRME

Yorumlar

Popüler Yayınlar