Nikon Avrupa Film Festivali

NikonNikon, Raindance ile birlikte düzenlenen ve bu yıl Jüri Başkanlığını yönetmen Asif Kapadia'nın yaptığı Nikon Avrupa Film Festivali'ni duyuruyor. Yarışmada, film tutkunları ve profesyonel film yapımcıları "Günlük Enstantaneler" teması altında çekecekleri en fazla 140 saniyelik kısa filmleriyle yarışacaklar. Yarışmaya katılacak filmler, 13 Ekim 2015 ile 15 Ocak 2016 arasında çevrimiçi olarak teslim edilebilecek.

Bu yıl ikincisi düzenlenen Nikon Avrupa Film Festivali'nde, geçen yılın yaratıcı teması "Bambaşka Bir Bakış Açısı"nı geliştirerek film yapımcılarından günlük bir enstantaneyi özgün, ilginç bir öyküye dönüştüren filmler göndermeleri isteniyor. Burada aşılması gereken güçlük, sıradan olanı yeni bir gözle görmek ve özgün bir şekilde yansıtmak. Başarılı olmak için yarışmacıların, günlük yaşamın büyülü veya sıradan yanlarını alıp bunları ekranda anılara dönüştürmeleri gerekecek.


Yarışmada, geçen yılın özgün bir bakış açısından en iyi şekilde anlatılan öykü dalındaki "Best Narrative" ("En İyi Anlatım") ödülü ile kitin en yaratıcı biçimde kullanılması dalındaki "Technical Excellence" ("Teknik Mükemmellik") ödülü bu yıl da var. Geçen yıl ‘Voiceless – Stop the Bullies’ ("Dilsiz – Zorbaları Durdurun") adlı eserle Jagjeet Singh tarafından kazanılan Büyük Ödül, her iki dalda da olağanüstü olan filme verilecek. Yarışmada ayrıca "Best Student Entry" ("En İyi Öğrenci Çalışması") ve Nikon Film Festivali Web Sitesi'nde insanların bireysel olarak beğenip paylaşmasını temel alan "People's Choice" ("Halkın Tercihi") ödülleri de var.

Tüm ödüller, başkanlığını yakın bir tarihte çıkan ve çok olumlu eleştiriler alan "Amy" (2015) adlı belgeselin ve BAFTA ödülüne layık görülen "Senna" (2010) adlı filmin yönetmeni Asif Kapadia'nın başkanlık yaptığı uzman bir jüri tarafından belirlenecek. Kapadia, ayrıca aralarında Cannes Film Festivali'nin parçası olan Cinéfondation yarışmasında ikincilik ödülünü kazanan "The Sheep Thief" ("Koyun Hırsızı") (1997) adlı filmin de olduğu pek çok kısa filmi yazıp yönetti. Dünyaca tanınan fotoğrafçı ve film yönetmeni Pieter ten Hoopen da bu yıl Asif ile birlikte jüride yer alıyor.

Nikon Avrupa'nın Profesyonel Ürünler Yöneticisi Dirk Jasper: "Nikon Avrupa Film Festivali'ni bir kez daha düzenlemekten ve Avrupa'da yeni ortaya çıkan yönetmenlere yaratıcı vizyonlarını sergileme fırsatı sunmaktan memnuniyet duyuyoruz. Geçen yıl yüzlerce harika filmin katıldığını gördük ve gönderilen filmlerin kalitesinden çok etkilendik. İleriye dönük olarak katılımcıların yeni "Günlük Enstantaneler" temasına yaklaşımlarını öğrenmeyi heyecanla bekliyoruz. Bu festivalin yeni yaratıcı olanaklar sunacağına, katılımcıları günlük yaşantıdaki kolayca göz ardı edilebilen olaylardan benzersiz bir öykü yaratmaya zorlayacağına inanıyoruz."

Nikon Avrupa Film Festivali Jürisi Başkanı Asif Kapadia: "Modern teknoloji, daha fazla sayıda insana film yapma tutkularını gerçekleştirmede eskisinden çok daha fazla yardımcı olduğundan, bu heyecan verici girişime katılmak gerek. Bu tür yarışmalar ayrıca yeni ortaya çıkan yetenekleri belirlemede ve bu kişilerin tanınmalarına yardımcı olmada da önemli. Ben kısa filmler yaparak başladım ve çektiğim konulu filmler arasında hâlâ kısa film çekmeye devam ediyorum; kısa filmler yeni fikirleri, teknikleri denemenin ve başkalarıyla birlikte çalışmanın harika bir yolu. Jüri Başkanı olarak özellikle yarışmacıların kendilerini nasıl farklı kıldığını ve 140 saniye gibi kısa bir süre içinde tutkularını ve teknik yeteneklerini tam olarak nasıl sergilediklerini görmeyi merak ediyorum."

Bağımsız filmin sesi ve Nikon Avrupa Film Festivali'nin ikinci yılda da ortağı olan Raindance, yarışmaya bir kez daha zengin deneyim ve uzmanlığını getiriyor. Film yapımcısı ve Raindance Film Festivali'nin kurucusu Elliot Grove: "Bu yılın teması olan "Günlük Enstantaneler" öykü anlatmada başarılı olanlara ve yönetmenlere doğal gelen bir gözlem düzeyi gerektiriyor. Yeterince dikkatle bakarsanız, "sıradan" olanın içinde büyülü şeyler bulabilirsiniz. Özellikle basit ve dolaysız olan, yarışmacıları kendi öykülerini kendi tarzlarında yaratmaya yüreklendirecek bir tema seçildi. Ortaya konanları görmekten ve yönetmenleri harika filmler yaratmaya doğrudan teşvik eden ve fotoğrafçılık tarihinde zengin bir mirası olan Nikon ile tekrar birlikte çalışmaktan büyük heyecan duyuyorum." 

Kategoriler ve ödüller

Jürinin belirleyeceği Büyük Ödül'ün sahibi bir Nikon D810 alacak ve tüm masrafları karşılanarak Mayıs 2016'da düzenlenecek olan Cannes Film Festivali'nde Raindance'in özel konuğu olarak bir haftalık seyahate çıkacak. "Best Narrative" ("En İyi Anlatım") ve "Technical Excellence" ("Teknik Mükemmellik") alt kategorilerinin birincileri, birer Nikon D750 Film Kiti'ne ve 3000 Euro para ödülüne kavuşacak. "Best Student Entry" ("En İyi Öğrenci Çalışması") birincisi ise bir Nikon D750 Film Kiti'nin yanı sıra 2000 Euro da para ödülü kazanacak. "People’s Choice" ("Halkın Tercihi") Ödülü'nü kazanan yönetmen, gelecekteki projeleri için bir Nikon D750 Film Kiti alacak.

Giriş kriterleri
 • Film yüklemek için tüm katılımcıların kayıt yaptırması gereklidir
 • Filmler İngilizce olarak çekilmeli veya İngilizce altyazılı olmalıdır
 • Filmler en fazla 140 saniye, en az 30 saniye sürmelidir
 • Tüm filmler HD formatında çekilmelidir
 • Her katılımcı bir film ile başvurabilir
 • Gönderilen filmler başka festivallere katılmış olabilir, ancak ödül kazanmış olamazlar
 • Yarışma, 16 yaşından küçükler için yazılı izin verilmesi şartıyla her yaştan katılımcıya açıktır
 • Yarışmaya gönderilen filmler yarışmacı tarafından tercih edilen bir aygıtla çekilebilir
 • Tüm kazananlar kullanım hakkı sözleşmesi imzalayacaktır
 • Tüm katılımcılar, yarışmanın koyduğu sınırlamalar (cinsel içerikli sahneler, şiddet, ticari markalar, suç vb.) ile ilgili tüm hüküm ve şartları kabul etmek zorundadır
 • Katılımcılar Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Alanı, Arnavutluk, Andora, Ermenistan, Belarus, Bosna Hersek, İsrail, Kazakistan, Kırgızistan, Makedonya, Moldova, Monako, Karadağ, Rusya, San Marino, Sırbistan, İsviçre, Türkiye, Türkmenistan, Ukrayna, Özbekistan veya Vatikan'da ikamet ediyor olmalıdır
Yorumlar

Popüler Yayınlar