Ünlü Fotoğrafçı Josef Koudelka Fotoistanbul'a Konuk Oluyor

Bu yıl Başka Hayatlar teması etrafında gerçekleşecek olan Fotoistanbul Festivali, dünyanın farklı ülkelerinden fotoğrafçıların yapıtlarını bir araya getiriyor. Festivale, İstanbul Fransız Kültür Merkezi desteğiyle ünlü Fransız fotoğrafçı Josef Koudelka da katılıyor.
Konuklarını Beşiktaş sokaklarında, taşınabilir konteynerlerde ve yüzyıllık terk edilmiş bir yetimhanede ağırlayacak olan festival benzersiz bir görsel şölen sunacak.

1938’de doğan Çek asıllı Fransız fotoğrafçı Josef Koudelka fotoğrafçılığa 1950’li yıllarda başladı. İlk çalışmaları, uçak mühendisliği mesleğinin yanısıra sürdürdüğü bohem bir hayatı yansıtmaktadır. 1961 yılında çekmeye başladığı Çekoslavakya’daki çingenelerin fotoğrafları daha sonra kapsamlı bir çalışmanın başlangıcını oluşturmaktadır. 1967 yılında uçak mühendisliğini bırakarak kendini tamamen fotoğrafçılığa adayan Josef Koudelka, 1968’de Prag’da gerçekleşen Sovyet işgaline tanıklık eden fotoğraflarıyla isimsiz olarak Capa ödülüne layık bulunmuştur. Bu fotoğraflar kendi adıyla ancak onaltı yıllık bir anonimlikten sonra yayımlanacaktır. 1970’de Çekoslovakya’dan ayrılan Koudelka, çingeneler ve Avrupa’daki ülkelerin değişik gelenekleri üzerine çalışmalarını sürekli olarak özgürlük anlarının arayışı içerisinde sürdürür. 1971 yılında Magnum Ajansı üyesi olan fotoğrafçı, 1975 yılında çingeneler üzerine ilk kitabını yayınlar. Birçok önemli ödüle sahip olan Koudelka yaşamını ve çalışmalarını Paris’de sürdürmektedir.

http://fotoistanbul.org

Yorumlar

Popüler Yayınlar