Martina Hoogland Ivanow ile Fotoğraf Atölyesi

SALT ve Geniş Açı Proje Ofisi iş birliğiyle düzenlenen fotoğraf etkinlikleri, Martina Hoogland Ivanow’un Fotoğraf Atölyesi ile devam ediyor. Her katılımcının kişisel bir temaya odaklanacağı atölyede üretilen işler, 27 Kasım’da SALT Galata’da yapılacak bir sunumda paylaşılacak.

İsveçli fotoğrafçı Martina Hoogland Ivanow’un üretiminde fotoğrafik imge, bireysel gözlemleri içgörülere bağlayarak hayatın karmaşıklığına işaret eden bir zincirin son halkası gibidir. İşlerindeki karanlık tonlar ve etkileyici estetik, “dışarı”ya ve “dışarıdan biri” olmaya dair bir dizi soruyu tetikler. Bu soruları imgenin öznesi kadar ona bakanlara da yönelten Hoogland Ivanow’a göre, fotoğraf bilinçaltıyla, teknikle ve aynı zamanda gerçeklikle çalışmaktır: “İzleyici için bir alan yaratmak ve cevaplardan çok sorularla uğraşmak istiyorum.”Atölye 22 Kasım’da, Hoogland Ivanow ile katılımcıların aralarında yapacağı karşılıklı sunum ve değerlendirmelerle başlayacak. İkinci gün, katılımcılardan, memnun oldukları ve olmadıkları işlerinden seçtikleri beşer fotoğraflık iki grup bağlamında bir tartışma yürütmeleri istenecek. Ardından, Hoogland Ivanow ile fikir alışverişi içerisinde geliştirilen kişisel projeler, atölyenin son günü aynı mekânda, herkesin katılımına açık bir etkinlikte sunulacak.

Atölyeye katılım için 26 Ekim’e kadar online başvuru formunun doldurulması ve bir veya iki seri biçiminde hazırlanmış, en fazla 30 fotoğraflık dijital portfolyo linkinin forma eklenmesi gerekmektedir. Geniş Açı Proje Ofisi tarafından portfolyolar bazında yapılacak değerlendirme sonucunda toplam 10 katılımcı, en geç 30 Ekim’de bilgilendirilerek atölyeye davet edilecektir. Katılımcıların atölyeye basılı portfolyolarını getirmeleri beklenmektedir.

Hoogland Ivanow, atölyenin yanı sıra 25 Kasım’da, başvuranlar arasından ikinci bir grupla Portfolyo Değerlendirmesi yapacak. Bu değerlendirmeye davet edilecek katılımcılar, Kasım ayı başında bilgilendirilecektir.

Atölye dili İngilizce’dir. Türkçe konuşmak isteyen katılımcılara çeviri desteği sağlanacaktır. Katılım ücretsizdir.

Başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz: http://bit.ly/1KqqA9d

Ayrıntılı bilgi ve sorularınız için:
Geniş Açı Proje Ofisi
http://www.gapo.org/
0212 251 7003

Bu etkinlik, İstanbul’daki İsveç Başkonsolosluğu tarafından desteklenmektedir.

Yorumlar

Popüler Yayınlar