World Press Photo 15 Forum İstanbul'da

Geniş Açı Proje Ofisi'nin koordinasyonunu yaptığı World Press Photo 15 Sergisi, 11 Ağustos Salı günü saat 19:30'da Forum İstanbul'da açılıyor. Dünya fotomuhabirliğinin bir yıllık güncesi niteliği taşıyan ve bir önceki yılın dünya gündemine oturmuş olaylarına dair fotoğrafların yer aldığı World Press Photo Sergisi, 12 Ağustos-2 Eylül tarihleri arasında, üst üste yedinci kez Forum İstanbul'un ev sahipliğinde izleyicilerle buluşuyor. Bu yılki açılışın onur konukları, WPPh15'te ikişer ödül kazanan Sergei Ilnitsky ve Bülent Kılıç olacak.

Sergi kapsamında, her yıl olduğu gibi paralel etkinlikler de gerçekleştirilecek ve geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da etkinliklerin bir kısmı şehrin farklı noktalarına yayılacak.

Sergei Ilnitsky ile Fotojurnalizm Atölyesi: Fotoğraftan Hikâyeye
WPPh15'in ilk onur konuğu, hem yaşanan çatışmalar nedeniyle kaos ortamına sürüklenen Ukrayna'da çektiği fotoğrafla ‘Genel Haberler Tek Fotoğraflar' kategorisinde Birincilik Ödülü'ne hem de Rusya’da düzenlenen FIS Kayakla Atlama Dünya Kupası’nda çektiği fotoğraflarla 'Spor Hikâyeler' kategorisinde İkincilik Ödülü'ne değer bulunan Rus fotoğrafçı Sergei Ilnitsky olacak.

1974 doğumlu Ilnitsky, 2003 yılından beri European Pressphoto Agency için çalışıyor. Ilnitsky, 11-12-13 Ağustos tarihlerinde gerçekleştireceği atölye kapsamında hem katılımcılarla sektördeki deneyimlerini paylaşacak hem fotoğraflarla hikâye anlatmanın pratik noktalarını anlatacak hem de katılımcıların atölye sürecinde üretecekleri çalışmaları analiz edecek. Katılımın 12 kişiyle sınırlı olacağı ücretsiz atölyeye başvurular 5 Ağustos'ta sona erecek. Atölyeyle ilgili ayrıntılı bilgi için: http://www.gapo.org/

Salt Beyoğlu'nda Sunumlar
WPPh15'in diğer onur konuğu Agence France Presse muhabiri Bülent Kılıç ise 13 Ağustos Saat 18:00'de SALT Beyoğlu'nda Ilnitsky ile birlikte bir sunum gerçekleştirecek. Birçok medya kurumu tarafından 2014 yılının en iyi basın fotoğrafçıları arasında gösterilen Kılıç, Berkin Elvan’ın cenazesinden sonra çıkan çatışmalarda çektiği fotoğrafla ‘Flaş Haberler Tek Fotoğraflar’ kategorisinde Birincilik Ödülü'ne değer bulunurken, Kobani'de ISIS'e yönelik düzenlenen hava saldırısının ardında bıraktığı duman, toz ve alevleri gösteren fotoğrafıyla da ‘Flaş Haberler Tek Fotoğraflar’ kategorisinde Üçüncülük Ödülü'nü kazandı.

Fotomataron: İstanbul'da Alışveriş
Geçtiğimiz yıl ara verilen Fotomaraton etkinliği, 'İstanbul'da Alışveriş' başlığıyla 28-30 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek. Fotomaraton ile ilgili ayrıntılı bilgi, jüri üyeleri ve ödüller ile ilgili detaylar önümezdeki günlerdehttp://www.gapo.org/ sitesinden duyurulacak.

Amsterdam merkezli World Press Photo Vakfı tarafından düzenlenen World Press Photo Sergisi, Forum İstanbul’un katkıları, Dutch Postcode Lottery’nin desteği ve dünya çapında Canon’un sponsorluğunda gerçekleşmektedir.

Yorumlar

Popüler Yayınlar