IFSAK Arşivini Fotoğrafseverler İçin Açıyor

Arşivi belli bir seviyede olan kurumlar, yer aldıkları alanlarda köklü ve geleneksel bir yapıya ulaşmışlardır. Kimileri bu geleneksel yapı içinde ilerleme gösteremeyerek oldukları yerde sayarlar veya yok olup giderler. İFSAK, 56 yılı geride bırakmak üzere olan ve ülke gerçeklerini göz önüne alırsak, arşivi de belli bir seviyeye ulaşmış bir kurumdur. Bu geleneksel yapı içinde de kaybolmayarak, ürettiği projeler ve yaptığı yeniliklerle kendi alanında saygın yerini çoktan almıştır.


İFSAK, barındırdığı fotoğraf, sinema ve kendi tarihi özelinde Türk fotoğrafı için de çok kıymetli olan dokümanlarıyla ağır bir yükün altındadır. Bu yükün altında ezilmemek için de çalışmak zorundadır. İfsak'ın yeni projelerinden biri olan İFSAK TV'yi hayata geçirmek için yapılan çalışmalarda da gördük ki, arşiv bu projenin de baş aktörlerinden biri durumunda. Geçtiğimiz günlerde, arşivin dijital kopyalarını çıkarmak ve bunları sunulur hale getirmek için de adımlar atıldı, aramızdan ayrılan ve yaşamakta olan fotoğrafçıların bu paha biçilmez üretimlerini kendi koşullarımız içinde en iyi şekilde muhafaza etmek için de gerekli çalışmalar başlatıldı.


İFSAK Arşivi Aralanıyor adını verdiğimiz ve çok önemsediğimiz bu sergi adından da anlaşılacağı gibi, arşiv için yapılan çalışmaların bir başlangıcı olacak. 1930' ların başında Atatürk'ün fotoğrafçısı Selahattin Giz ile başlayan ve 1980' lerin ortalarına kadar uzanan, büyük çoğunluğu üyemiz olan fotoğrafçıların bu değerli eserlerini üyelerimizle ve fotoğraf kamuoyu ile paylaşmak, eskiyle yeni arasında bir köprü kurmak, İFSAK'lılar olarak hepimizi mutlu edeceği inancıyla…


www.ifsak.org.tr

Yorumlar

Popüler Yayınlar